У нашій практиці бувають випадки лікування пацієнтів, які самостійно вибирали косметику, методи догляду та нашкодили собі. Тому можемо порекомендувати наступне: звертайтесь до дерматолога, щоб отримати кваліфіковану консультацію щодо стану здоров’я шкіри та рекомендації по вибору косметики.
Секрети косметичних засобів - експертний розбір інгредієнтів
Зміст статті
Популярні косметичні інгредієнти
Ретиноїди
Гіалуронова кислота
Вітамін C
Пептиди
Ніацинамід
AHA та BHA кислоти
Як вибирати косметичні засоби
Молода, пружна, чиста та сяюча шкіра зазвичай є результатом ретельного догляду. Сучасні косметичні та космецевтичні засоби здатні усунути багато недоліків шкіри. На жаль, мало хто розуміє, що при підборі косметики для догляду необхідно аналізувати її склад. Саме від компонентів засобу, їх поєднання та концентрації залежить його вплив та ефективність. Знання про склад косметичних продуктів та головні інгредієнти дозволяє свідомо підходити до вибору засобів, уникати потенційних подразників та максимально ефективно вирішувати конкретні проблеми своєї шкіри.
Близько 80% успіху в догляді за шкірою залежить від правильно підібраних активних компонентів, які відповідають саме вашим потребам. А хто може краще порадити активні інгидієнти, як не професійний дерматолог, який знає індивідуальні особливості шкіри, а вже після цього рекомендує інгредієнти та засоби для догляду.
Популярні косметичні інгредієнти
Розглянемо найефективніші компоненти, які сприяють підтриманню здоров’я шкіри, а тому присутні в ефективних засобах для догляду.
Ретиноїди
Ретиноїди — похідні від вітаміну А сполуки або або такі, які схожі з ним за структурою та функціями. Вітамін А вважається сильним анти-ейдж засобом. Ретиноїди жиророзчинні, тому здатні проникати в шкіру крізь ліпідний шар, а саме в епідерміс та менше — в дерму. Там вони діють на рівні клітин — кератиноцитів. Проникають в ядра клітин і зв’язуються з відповідними рецепторами. Вони стимулюють процеси оновлення, регулюють поділ та ріст нових клітин, зменшують випаровування вологи через епідерміс, підвищують імунітет шкіри.
Діє на рецептори кератиноцитів, фібробластів — клітин, які синтезують колаген та еластин, меланоцитів та клітин Лангерганса.
Завдяки такій дії ретиноїди допомагають в лікуванні акне, розацеа, псоріазу, кератозу, сприяють синтезу еластину ат колагену, вирівнюванню рельєфу шкіри, підвищенню її пружності, зменшують вираженість зморшок.
В косметичних засобах присутні кілька видів ретиноїдів:
- Ретинол — має низьку біологічну активність., у процесі метаболізму перетворюється в більш активні форми, при двоступеневому окисленні — в ретиноєву кислоту.
- Ретиналь, або ретинальдегід — більш активна форма ретинолу, яка діє до 11 раз швидше за нього, забезпечує потужну дію на організм.
- Ретиноєва кислота — найбільш активна форма вітаміну А, яка здійснює вплив на гени, регулює процеси клітинного поділу та росту. Дія в 20 разів сильніша за ретинол.
Дослідження довели здатність ретинолу зменшувати пігментаціїю на 60% та сприяти регулярному розташуванню меланіну, тобто перешкоджати виникненню плям. Крім того він зменшує перенесення меланіну до клітин епідермісу та виділення себуму.
Концентрація ретинолу в космецевтиці становить 0,0015% до 0,3%. Часто використовують стабільні похідні ретинолу — ретинол ацетат та пальмітат, однак вони мають нижчу ефективність, оскільки спершу мають перетворитися ретинол.
При використанні ретиноїдів важливо пам’ятати про їхню дію та дотримуватися певних правил:
- Розпочинати з низьких концентрацій (0,01-0,03%).
- Наносити лише ввечері.
- Обов'язково використовувати сонцезахисний крем вранці.
- Поступово збільшувати частоту використання.
Можливі побічні ефекти включають почервоніння, лущення та підвищену чутливість шкіри. Зазвичай ці явища зменшуються через 2-4 тижні після початку використання.
Гіалуронова кислота
Гіалуронова кислота, або полісахарид глікозаміноглікан, знаходиться позаклітинному матриксі і є його головним компонентом. Вона виробляється фібробластами дерми, однак з віком здатність її синтезувати погіршується, а запаси цієї речовини швидко вичерпуються. До віку 70 років в організмі залишається лише 20% власного гіалуронату. Це можна побачити зовні як зморшкувату в’ялу шкіру, Додавання гіалуронової кислоти до косметичних засобів зумовлене її здатністю забезпечувати нормальний рівень зволоженості шкіри. Одна молекула може утримувати в 1000 разів більше води, ніж важить сама, а один грам утримує до 6 літрів води. Отже, гіалуронова кислота незамінна для підтримання водного балансу, а отже, еластичності шкіри. Крім цього, вона сприяє регенерації та підходить всім типам шкіри.
Розрізняють такі основні типи гіалуронової кислоти:
- Низькомолекулярна — забезпечує баланс вологи всередині шкіри та транспортує активні інгредієнти, стимулює заспокоєння шкіри, оскільки сприяє синтезу протизапальних компонентів. Найефективніша для тривалого ефекту розгладжування заломів та зморшок. Відновлює зневоднену шкіру, наповнює позаклітинний матрикс. Підвищує стійкість до ультрафіолету.
- З середньою молекулярною масою — розміри молекул близькі до тих, які характерні для гіалуронової кислоти нашого організму. Проникає в шкіру, сприяє регенерації, покращує відтік лімфи та виведення токсичних речовин.
- Високомолекулярна — зволожує поверхню шкіри, розгладжує дрібні зморшки, сприяє загоєнню ран, покращує колір обличчя. При змиванні засобу ефект зникає.
Як вибрати засоби з гіалуронатом (гіалуроновою кислотою)?
- Шукайте засоби з гіалуроновою кислотою рекомендованої дерматологом концентрації.
- Звертайте увагу на комбінацію різних молекулярних форм.
- Поєднуйте з іншими зволожуючими інгредієнтами.
У складі засобів для догляду за шкірою гіалуронова кислота часто поєднується з пептидами. Це дозволяє одночасно поповнити її запаси в шкірі та стимулювати синтез власної.
Вітамін C
Вітамін С – сильний антиоксидант, який допомагає шкірі долати дію вільних радикалів. Саме завдяки цьому він забезпечує захист від ультрафіолету і фотостаріння, виникнення дрібних зморшок, пігментації. Пригнічує тирозиназу, тобто речовину, яка пов’язана з синтезом меланіну, таким чином зменшує помітність пігментних плям та вирівнює тон.
Є стимулятором синтезу колагену та еластину, тому допомагає зберегти та підвищити пружність та еластичність шкіри. Знижує подразнення та запальні процеси.
Міститься у складі косметичних засобів у різних формах, які відрізняються рівнем стабільності та інтенсивністю впливу, подразнюючими властивостями. У сироватках, кремах та масках може бути присутній як аскорбінова кислота та її похідні: етиласкорбінова кислота, натрієвий аскорбат, магнієвий аскорбіл фосфат.
Особливості використання:
- Має бути оптимальна концентрація в засобах ( яку порекомендує лише дерматолог)
- Краще поєднувати з вітаміном Е та феруловою кислотою.
- Зберігати у темному прохолодному місці.
Пептиди
Пептиди – це короткі ланцюжки амінокислот, які можуть проникати в дерму завдяки малим розмірам та малій молекулярній масі, і мають різну дію на шкіру, у тому числі здійснюють передавання сигналів. Наприклад, сигналу синтезувати еластин та колаген, гіалуронову кислоту. Можуть сприяти усуненню болю, відновленню пошкоджених тканин, підвищенню імунітету.
У косметичних засобах пептиди застосовують як антиейдж, тобто антивікові компоненти через те, що вони активують процеси, які з віком уповільнюються . Завдяки пептидам відбувається скорочення кількості та глибини зморшок, освітлюється пігментація, підвищується пружність шкіри. Пептиди корисні при в’янучій, тьмяній, сухій, шкірі, перших зморшках та заломах. втраті еластичності, пігментації. акне, гіперпігментації, потребі захисту від ультрафіолету.
Основні види пептидів:
- Сигнальні — сприяють регенерації клітин, мають протизапальну дію.
- Глікопептиди — чинять зволожуючий ефект.
- Регулюючі — покращують метаболізм в клітинах шкіри, мікроциркуляцію, стимулюють омолодження.
- Нейропептиди - розслаблюють м'язи.
- Олігопептиди - покращують еластичність.
Перед вибором косметики з пептидами необхідно проконсультуватися з дерматологом. Це стосується як типу та особливостей вашої шкіри, так і самої косметики. Пептиди можуть спричинити алергічні реакції, пересушити шкіру, призвести до надмірної чутливості та збільшити пігментацію. Тому вибирати косметику з пептидами слід з фахівцем.
Ніацинамід
Ніацинамід (вітамін В3) – унікальний інгредієнт з широким спектром дії:
- Має протизапальну дію, сповільнює життєдіяльність бактерій, тому необхідний при акне — може зменшити кількість висипань вдвічі.
- Регулює синтез шкірного жиру, тому попереджає утворення вугрів.
- Стимулює синтез керамідів для відновлення ліпідного шару та шкірного бар’єру, тому сприяє підтриманню нормального балансу вологи.
- Блокує фермент, який сприяє синтезу меланіну, тому незамінний при боротьбі з пігментацією.
- Сприяє підвищенню еластичності шкіри.
Завдяки такій біологічній активності ніацинамід використовується в космецевтиці для бротьби з передчасним старінням.
AHA та BHA кислоти
Є ефективним засобом для оновлення шкіри. Вони допомагають позбутися ороговілих клітин, які забивають пори та можуть спричиняти запалення та подразнення. М’яко руйнують зв’язки між мертвими клітинами та видаляють їх, не викликаючи травм та подразнення.
Основні типи кислот:
- AHA — водорозчинні, тому не проникаютьв шкіру (нагадаємо. що для цього потрібні жиророзчинні інгредієнти, які можуть проникати крізь шар ліпідів) і діють на її поверхні. До них належать:
- Гліколева.
- Молочна.
- Мигдальна.
2. BHA — проникають в пори, очищають їх від себуму, допомагають позбутися висипки, розширених пор, комедонів. Найбільш популярна серед цього виду кислот це - саліцилова кислота.
Останнім часом стали додавати до косметичних засобів також PHA— кислоти — великим розміром молекул та щадною дією, які притягують воду та забезпечують зволоження шкіри. Серед них — лактобіонова та глюконолактон.
Як застосовувати кислоти?
Перш за все, починати слід з низьких концентрацій та збільшувати їх поступово. Тобто вибирайте ті засоби, в яких вміст кислоти низький.
Оскільки ексфоліація пошкоджує роговий шар, то не можна комбінувати кислоти з іншими ексфоліантами, щоб не завдати епідермісу шкоди та не зруйнувати захисний бар’єр.
Крім того, шкіра потребуватиме обов’язкового захисту від сонця — тому санскрін слід наносити кожного ранку. Кладіть його до вашої сумочки, коли йдете з дому, адже поновлювати шар сонцезахисного крему слід кожні 2 години.
Як вибирати косметичні засоби
Перш за все визначаємо тип своєї шкіри. Вона може бути жирна, суха, нормальна чи комбінована, чутлива. Це важливо, оскільки одні інгредієнти косметичних засобів можуть її зволожувати, інші підсушують, треті викликають подразнення. Засіб повинен містити ті компоненти, які вирішать вашу проблему, а не створять нову.
Вибираючи косметичний засіб, уважно читайте етикетки або склад засобу в картці товару в інтернет-магазині.
Виробники розміщують на упакуваннях інформацію про складники згідно Міжнародної номенклатури косметичних інгредієнтів (INCI). Це дозволяє алергикам визначити, чи є в косметиці шкідливі та небезпечні для них компоненти, а всім іншим — дізнатися, чи вона підійде для їхньої шкіри та чи допоможе вирішити проблеми.
В списку інгредієнтів вони перераховуються в порядку зменшення їх вмісту. Тобто чим менший відсоток компонента в кремі чи сироватці, тим далі по списку він розташований.
Основні косметичні засоби, які роблять шкіру гарною, ми перечислили вище. Але крім корисних елементів також існують такі, що можуть зашкодити шкірі. У якісній косметиці не повинно бути наступних компонентів:
- мінерального масла,
- вазеліну,
- вазелінового масла,
- мікрокристалічного воску,
- силіконів,
- парафіну,
- штучних ароматизаторів,
- консервантів,
- формальдегіду,
- небезпечних УФ-фільтрів.
Важливо! Якщо ви маєте проблеми з здоров’ям шкіри та проходили апаратні процедури, лазерну терапію, хімічні пілінги, обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом, яка косметика та які косметичні засоби вам допоможуть відновити здоров'я вашої шкіри.
Комплексний підхід у Bogomolets Clinic передбачає врахування всіх факторів, які впливають на ваш організм. Лише професійні лікарі-дерматологи можуть надати найбільш повну та якісну інформацію по підбору косметичних засобів для захисту, краси та здоров'я.