Діагностика пігментних (родимих) плям

Пігментні або родимі плями - це унікальний малюнок людської шкіри, який являє собою локальне скупчення меланоцитів. Пігментні плями не завжди є захворюванням, що потребує лікування - але завжди потребують діагностики. Адже тільки професійне дерматологічне обстеження дає змогу визначити ступінь ризику злоякісного переродження родимої плями в меланому.

Лікарі Bogomolets Clinic завжди раді допомогти пацієнтам з усіх куточків України визначити, яка пігментна пляма всього лише підкреслює вашу індивідуальність, а яка може виявитися потенційно небезпечною.

Пігментні плями - косметичний дефект чи симптом захворювання

Пігментна пляма, також родима пляма, гіперпігментація - це пігментовані вогнища на шкірі обличчя або тіла, які мають колір від світло-жовтого і світло-коричневого до чорного. Частіше є плоскими, але можуть бути й опуклими. Розташовуються на шкірі поверхнево або більш глибоко. Виникають як одинично, так і множинно. Пігментації бувають вродженими, які наявні з народження, та набутими, які з'являються з віком протягом життя.

Меланоцити - пігментні клітини шкіри - надзвичайно чутливі до впливу ультрафіолету. Саме завдяки біохімічній взаємодії меланоцитів із сонцем наша шкіра набуває засмаги. Тож регулярна або надто інтенсивна інсоляція здатна спричиняти сонячні опіки, на місці яких згодом з'являються осередки гіперпігментації. Вплив надмірної кількості сонячного випромінювання також провокує збільшення вже наявної пігментної плями. Крім сонячного опіку, сприятливі умови для появи пігментації створюють травма або запальний процес.

Причини пігментних плям

Найпотужніші чинники, що стимулюють меланогенез і появу вогнищ пігментації - це вплив ультрафіолетового випромінювання, спадковість і зміна гормонального фону.

Ризик отримати пігментацію підвищують використання косметики і приймання препаратів з фотосенсибілізаторами, які підвищують сприйнятливість шкіри до впливу ультрафіолету. Це зовнішні засоби з ефірними оліями грейпфрута, бергамота, гвоздики. А також антибіотики (тетрацикліни, фторхінолони), нестероїдні протизапальні препарати (диклофенак, кетопрофен), препарати заліза, вітаміни В1 і В2, БАДи з цинком і міддю.

І найсучасніший науково доведений фактор - це надмірне захоплення мобільним телефоном, планшетом, ноутбуком, комп'ютером. Екрани гаджетів випромінюють синій колір, який у разі тривалого впливу на шкіру провокує хронічне запалення, прискорює фотостаріння і спричиняє пігментну пляму на обличчі

Види пігментних плям

Пігментні плями на шкірі різноманітні за формою, величиною, кольором, локалізацією, етіологією та прогнозом. Класифікуються за такими типами:

  • Веснянки - дрібні поверхневі плями у вигляді бризок, є вродженими або виникають після надмірної інсоляції. Навесні та влітку стають темнішими, але не становлять небезпеки для здоров'я.
  • Кавові плями - родимі плями кольору кави з молоком. На відміну від родимок, не перероджуються - але можуть бути симптомом нейрофіброматозу: спадкового захворювання з ураженням внутрішніх органів і ЦНС.
  • Хлоазма (мелазма) - великі плями на обличчі та шиї, здатні зливатися й утворювати великі темні області. Виникають у молодих дівчат, а також як пігментні плями у вагітних ("маска вагітності").
  • Старече лентиго (печінкові плями) - вікові зміни шкіри у вигляді великих нерівних плям. Часто виникають на тлі дефіциту вітаміну С і зниження імунітету.

Чим небезпечні пігментні плями

Пігментні плями на тілі - один із найчастіших симптомів хвороб печінки та жовчного міхура, захворювань шлунково-кишкового тракту, порушень щитоподібної залози, онкопатологій, запалення яєчників у жінок, цукрового діабету. Тому потребує виявлення основної патології та відповідного лікування.

Діагностика пігментних плям

Під час прийому дерматолог оцінює стан шкірного покриву і проводить дерматоскопічне дослідження новоутворення з фотофіксацією на планшеті. У нашій клініці використовуються всі види сучасної дерматоскопії: оптична, епілюмінесцентна і цифрова.

Головне завдання наших лікарів - визначення причини гіперпігментації, оцінка ризику малігнізації та вибір лікарської тактики (спостереження або видалення дефекту з паралельним лікуванням основної патології).

Лікування пігментних плям у Bogomolets Clinic

Дерматологи нашої клініки з високою точністю діагностують пігментні плями, лікування залежить від першопричини. За необхідності до лікувально-діагностичного процесу приєднуються фахівці суміжних спеціальностей: гастроентеролог, гепатолог, ендокринолог, гінеколог.

Пігментні плями, розташовані у верхніх шарах епідермісу, усуваються за допомогою терапевтичних пілінгів. Фруктові кислоти, азелаїнова і гліколева кислота виявляють відбілювальний вплив і регенерують епідерміс.

Вогнища гіперпігментації, розташовані в глибоких шарах дерми, видаляються в процесі лазерної або світлової IPL-терапії. Дія спрямована на випарювання пігментованих шарів та руйнування клітин з надлишковим вмістом меланіну.

Профілактика пігментних плям

Любителям сонячних ванн та солярію рекомендується обмежити надходження ультрафіолету в організм. Тривожним дзвінком для людини, позначеної пігментною плямою, мають стати такі зміни:

  • свербіж;
  • швидке збільшення зони пігментації;
  • нерівномірне забарвлення та поява більш темних (чорних або синюшних) вкраплень або освітлення аж до депігментації;
  • лущення;
  • формування бугристого зроговіння, тріщин або виразок, що кровоточать.

Якщо пігментна пляма свербить і лущиться, з'являється хоча б один із перерахованих вище симптомів – це вагомий привід для візиту до дерматолога. Тільки фахівець допоможе визначитися з тактикою подальшого спостереження чи порекомендує лікування. На особливу увагу заслуговують осередки пігментації на відкритих ділянках тіла, схильних до впливу сонячного випромінювання, а також у місцях постійного зіткнення з одягом і тертя.

Озброєні дерматоскопом та любов'ю до людини, доктора Bogomolets Clinic завжди на варті дитячого та дорослого здоров'я – і чекають на вас у будь-який зручний час.

Діагностика пігментних (родимих) плям
Послуги
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 1
Видалення ліпоми
More Button
Детальніше
Ліпома - це дуже поширена доброякісна пухлина шкіри, яка відрізняється такими особливостями:складається виключно зі зрілих адипоцитів, тобто клітин підшкірної жирової клітковини;має вигляд підшкірної кульки завбільшки 1,5-2 см, яка може досягати 5-10 см; найчастіше виникає як одинична папула (
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 2
Лікування вродженого пігментного невусу
More Button
Детальніше
Невуси або родимки - це шкірні утворення, якими природа відмітила будь-яку, навіть смагляву і чорну, шкіру. Більшість родимок є вродженими, ефектно підкреслюють зовнішність і не становлять небезпеки для здоров'я. Але за певних несприятливих умов вони здатні перероджуватися в меланому -
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 3
Онлайн-консультації (дистанційна діагностика)
More Button
Детальніше
Онлайн-консультація - це діагностика новоутворень на шкірі лікарем за допомогою інструментів телемедицини. BOGOMOLETS CLINIC надає унікальну можливість кожній людині, у котрої є підозрілі родимки, гемангіоми, рубці, вугрова хвороба отримати висококваліфіковану консультацію досвідчених експертів, не
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 4
Карта родимок
More Button
Детальніше
25 000 виявлених у світі нових випадків злоякісної меланоми у 2021 році. 57 000 смертей. Як наслідок, рак шкіри є одним із найпоширеніших і смертоносних видів раку у світі протягом багатьох років. Тенденція все ще зростає. І за аналітикою дерматоонкологів до 2040 року кількість випадків може зрости
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 5
Лікування екземи
More Button
Детальніше
Екзема, також дерматит - це незаразне запальне захворювання шкіри, яке зустрічається у 3% дітей і дорослих і може вражати будь-яку частину тіла. Це досить глибоке запалення шкіри, яке розвивається в шипуватому шарі епідермісу і сосочковому шарі дерми. Протікаючи в гострій або хронічній формі,
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 6
Лікування атероми
More Button
Детальніше
Атерома - це доброякісна пухлина сальної залози, яка має свої особливості: у більшості випадків протікає як запально-інфекційний процес;виглядає як підшкірна шишка з гладкою поверхнею, шкіра над якою незмінена або почервоніла;може досягати значних розмірів;з'являється як одиничний елемент, але
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 7
Лікування атопічного дерматиту
More Button
Детальніше
Атопічний дерматит - це поширене запальне захворювання шкіри алергічного походження, що вирізняється спадковою схильністю, хронічним перебігом із частими рецидивами, схильністю до інфікування та гнійних ускладнень.Атопічний дерматит - це переважно дитяче захворювання, яке зустрічається у 20%
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 8
Консультація дерматолога із дерматоскопією
More Button
Детальніше
Дерматологічні захворювання вважаються одними з найпоширеніших. Здебільшого такі хвороби не відносяться до особливо важких і не завдають серйозної шкоди здоров'ю. Проте вони можуть провокувати різні запальні процеси і навіть онкологію, що погіршує самопочуття та загальний стан людини. Тому
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 9
Лікування акне (вугревої хвороби)
More Button
Детальніше
Акне - це поширена дерматологічна проблема, яка є актуальною для 90% людей юнацького та зрілого віку, загрожує тяжкими рубцевими змінами шкіри та потребує грамотного вирішення.Гармонійно поєднуючи сучасне лікування і професійний догляд, дерматологи Bogomolets Clinic допомагають пацієнтам
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 10
Лікування ксантоми
More Button
Детальніше
Ксантома - це доброякісна жирова пухлина шкіри, етіологія якої в 50% випадків пов'язана з важкими метаболічними порушеннями. Вона не викликає болю і не остає злоякісною. Але в міру зростання починає заважати, особливо якщо знаходиться на розгинальних поверхнях рук або ніг.З безлічі доброякісних
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 11
Лікування кропив'янки
More Button
Детальніше
Кропив'янка, також уртикарія, уртикарний висип - це запальне захворювання шкіри, що є однією з найяскравіших і найпоширеніших алергійних реакцій організму та перебігає в гострій або хронічній формі.Кропив'янка - це захворювання зі шкірними проявами, але багатофакторним механізмом розвитку: як
Діагностика пігментних (родимих) плям — Фото 12
Лікування грибка нігтів
More Button
Детальніше
Грибок нігтів, також мікоз нігтів, дерматомікоз, грибкова оніхія або оніхомікоз - це грибкове ураження нігтьових пластин на руках і ногах, з яким стикається 10% людей. Чоловіки, особливо зрілого та похилого віку, схильні до захворювання більше за жінок.Грибок нігтів - це дерматомікоз, який важко

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію