Лікування кератоакантоми у Києві

Серед різних раків шкіри кератоакантома привертає увагу великими розмірами та химерною кулястою формою. Але найголовніше - цей вид раку є поверхневим, добре відгукується на лікування і повністю виліковується. З незвичайним новоутворенням близько знайомі лікарі Bogomolets Clinic.

Кератоакантома - рак шкіри, що ефективно піддається лікуванню

Кератоакантома - це одна з поверхневих форм плоскоклітинного раку шкіри (плоскоклітинної карциноми шкіри), що вирізняється швидким ростом і походить із клітин епітелію із залученням волосяних фолікулів. Чоловіки старше 50 років хворіють вдвічі частіше за жінок. Невеликий відсоток захворюваності зустрічається серед дітей 6-8 років.

Кератоакантома фото великим планом Bogomolets Clinic

Кератоакантома на фото і під час очного огляду має вигляд великого і круглого вузлового новоутворення щільної структури, що підноситься над поверхнею шкіри і різко обмежене від здорових тканин. У центрі вузла розташована глибока виразка на зразок кратера, рясно заповнена кератиновими масами (епідермальними лусочками). При спробі очищення рогова пробка може давати невелику кровотечу. Присутність новоутворення супроводжується невеликою болючістю під час контакту з одягом і предметами. Найчастіше кератоакантоми мають колір нормальної шкіри, але можуть бути забарвлені в жовтий, коричневий, рожевий, червоний, синюшний відтінок.

Ріст цієї пухлини відбувається набагато швидше, ніж у базаліоми або плоскоклітинної карциноми. Середній розмір кератоакантоми становить 1-3 см у діаметрі. Однак може досягати 5 см і більше, аж до гігантських розмірів. Після фази активного росту, яка триває кілька тижнів, пухлина припиняє розвиток і переходить у стаціонарну стадію, зберігаючи досягнуті розміри та продовжуючи існувати в стабільному стані.

Найчастіше пацієнтів турбує кератоакантома шкіри обличчя і тильного боку кистей. Новоутворення також локалізуються на інших відкритих ділянках тіла, найбільш схильних до впливу сонячного ультрафіолету: зонах біля очей, губ і носа, шиї, передпліччях. Крім того, цим пухлиноподібним утворенням властиво формуватися на слизових оболонках: у практиці трапляється кератоакантома червоної облямівки губ, рота і статевих органів.

Якщо раніше кератоакантома була виділена в окрему нозологію, то згідно з сучасною класифікацією ця хвороба є одним із видів плоскоклітинного раку шкіри. Тому людині, якій поставили обидва діагнози, не слід сприймати це як наявність двох різних хвороб. Це одне захворювання, яке потребує якнайшвидшого лікування.

Причини кератоакантоми

Сприятливі умови для розвитку пухлини створюють надлишкове ультрафіолетове випромінювання, місцеві запальні процеси та часті епізоди травматичних ушкоджень шкіри. Приблизно половина пацієнтів має в організмі вірус папіломи людини (ВПЛ), зловживає курінням і контактує з канцерогенними речовинами.

У разі множинної форми пусковим механізмом виступає спадкова схильність. Як фонові чинники розвитку виступають метаболічні порушення і хвороби обміну речовин (цукровий діабет, подагра), шлунково-кишкові та бронхолегеневі захворювання, наявність онкологічної патології.

Види кератоакантом

Залежно від зовнішнього вигляду, форми і розмірів утворення, розрізняють такі види цієї пухлини:

  • Солітарна або поодинока кератоакантома - найбільш поширена форма завбільшки 3-5 см, яка вражає шкіру обличчя або верхніх кінцівок. Одиничний вид має кілька підвидів: піднігтьова, грибоподібна, периферична, туберо-серпігінозна, мультимодулярна пухлина.
  • Гігантська кератоакантома - вирізняється значними розмірами, які досягають 15-20 см.
  • Генералізовані або множинні кератоакантоми - рідкісна форма хвороби, зумовлена спадковою схильністю і зниженням імунітету. Розташовані поруч утворення здатні зливатися між собою у великі вогнища.

У медичній літературі описані рідкісні випадки, коли кератоакантоми регресували без лікарського втручання. Однак інволюція кератоакантоми - це спонтанний процес, який зовсім не є гарантованим результатом захворювання.

Теоретично зменшення розмірів і розсмоктування пухлини може відбутися через 6-12 місяців після появи на обличчі або тілі, залишивши після себе грубий рубець - але на практиці найчастіше такого не відбувається. Тому не варто витрачати час на очікування самолікування - звертайтеся по допомогу до дерматоонколога якомога швидше.

Чим небезпечна кератоакантома шкіри

У 6% випадків усі види кератоакантоми схильні до ризику переходу у високодиференційовану форму плоскоклітинної карциноми шкіри. Ця форма раку шкіри є зроговілою і краще піддається лікуванню, ніж недиференційована і неороговіла. Однак у будь-якому разі це вже злоякісний процес, який пов'язаний із ризиком метастазування і потребує якісного хірургічного лікування.

Локалізація пухлини також впливає на прогноз. Залишена без лікування кератоакантома на губі здатна ускладнювати життєво необхідний процес прийому їжі. А кератоакантома спинки носа, вушної раковини або в кутку ока - це вже складні анатомічні дефекти, які спричиняють виразки, деформації та порушують функціонування цих органів.

Діагностика кератоакантоми

Консультація дерматолога включає кілька послідовних етапів: 

  1. Первинний клінічний огляд у дерматоонколога з оцінкою зовнішнього вигляду і стану пухлини.

  2. Оптична, епілюмінесцентна і цифрова дерматоскопія, що дають змогу під 10-кратним збільшенням виявити, провести поверхневу оцінку і візуально зафіксувати кератоакантому.

  3. Інцизійна або ексцизійна біопсія, що означає частковий або повний забір тканин новоутворення (вибір методу залежить від величини пухлини).

  4. Патогістологічне дослідження біоптату з метою диференціальної діагностики (підтвердження діагнозу), оскільки гістологічна структура кератоакантоми подібна до будови плоскоклітинного раку шкіри.

Лікування кератоакантоми у Києві в Bogomolets Clinic

Що раніше діагноз "кератоакантома" і питання, як лікувати це захворювання, приведуть вас до дерматоонкологів і хірургів-онкологів нашої клініки, то сприятливіший прогноз і кращий косметичний результат після операції. Оскільки в цьому випадку необхідне хірургічне видалення кератоакантоми за принципом видалення плоскоклітинного раку.

Рекомендованим методом і лікування, і діагностики одночасно є видалення кератоакантоми за Моосом. Під час операції відбувається пошарове висічення пухлинного утворення з паралельним гістологічним дослідженням кожного шару на предмет наявності злоякісних клітин. Це триває до підтвердження чистоти раневого краю. Ушивання післяопераційної рани і накладення шкірного шва забезпечує гарний косметичний результат і не залишає грубої рубцевої тканини, як за малоймовірної мимовільної регресії пухлини. 

У разі необхідності пацієнту може бути рекомендований інший варіант лікування - комбінація методів радіочастотного видалення і кріодеструкції.

З метою профілактики рекомендуються регулярні огляди у дерматоонколога. Оскільки наявність однієї кератоакантоми в анамнезі збільшує ризик появи нових утворень надалі. Людині, яка перенесла оперативне видалення кератоакантоми, необхідно уникати прямих сонячних променів, активного ультрафіолетового сонця, відвідування пляжу і солярію.

Якщо неестетична і потенційно небезпечна кератоакантома з'явилася на вашому обличчі або руках, викликаючи невпевненість у собі та занепокоєння з приводу можливого злоякісного переродження, приходьте на прийом до Bogomolets Clinic у Києві. Високотехнологічна діагностика та інноваційне хірургічне лікування, виконані руками професіоналів, повернуть вашій шкірі здоров'я і красу.

Лікування кератоакантоми

Ціни на Лікування кератоакантоми у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-онколога

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Відгуки пацієнтів

Залишити відгук
Всі відгуки
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим, хто це зробить!

Записатись на консультацію