Лікування невуса Шпіца у Києві

Невус Шпіца - одна з рідкісних невоїдних пухлин, що зустрічаються серед пацієнтів дитячого та юнацького віку. Відрізняється яскравим рожевим кольором, формою горошини завбільшки до 1 см і швидким зростанням. Дерматологи та дерматоонкологи Bogomolets Clinic безпомилково впізнають її за клінічними ознаками й ефективно видаляють передовим хірургічним методом, не залишаючи дитині приводу для комплексів, а батькам для занепокоєння.

Невус Шпіца - юнацька родимка, схожа на меланому

Невус Шпіца, ранні назви юнацька меланома та ювенільна меланома - це рідкісне поодиноке (іноді множинне) вузлове утворення куполоподібної форми, що має щільну консистенцію та чіткі межі. Поверхня зазвичай гладка, але може бути бородавчастою або папіломатозною. Наявність великої кількості судин і рясне кровопостачання надають невусу рожевого, червоного або жовто-коричневого кольору. Він також може мати тілесний колір і не відрізнятися від навколишньої шкіри. Улюблені місця локалізації - відкриті частини обличчя і тіла, які не вкриті волоссям: щоки, ніс і шия, рідше спина, руки і ноги.

Невус Шпіца фото Bogomolets Clinic

Вперше цей вид невуса описала американська патоморфологиня Софі Шпіц у 1948 році, ім'ям якої його згодом і було названо. Відмінні риси невуса Шпіца - це такі ознаки: 

  • поява переважно в дітей, підлітків і молодих людей (70% випадків)
  • відсутність волосся в місцях локалізації;
  • набуте походження (90% випадків);
  • тенденція до швидкого зростання (протягом менш ніж 6 місяців);
  • гістологічні ознаки схожі з меланомою;
  • схильність до рецидивів і метастазування в регіонарні лімфовузли (розташовані в одному місці); 
  • потреба в хірургічному лікуванні через вкрай рідкісну ймовірність мимовільного регресу.

Що ж таке невус Шпіц - родимка чи пухлина? Раніше вважалося, що невус Шпітца є різновидом раку шкіри - а тому називався ювенільною або юнацькою меланомою, тобто злоякісною пухлиною. Але на підставі гістологічних особливостей Софі Шпіц довела, що таке новоутворення є не злоякісною пухлиною, а доброякісною родимкою. Разом із чоловіком Артуром Алленом, теж патоморфологом, Шпіц видала результати власних досліджень: клінічні симптоми та гістологічні ознаки, що дають змогу уточнювати діагноз і робити прогноз. Тому існує ще одна назва цієї родимки - невус Шпіц-Аллена.

Причини невуса Шпіца

Причини виникнення остаточно нез'ясовані. Важливим чинником є спадкова схильність. Додатковим чинником слугують сонячні опіки, отримані в ранньому дитинстві. Великий вплив має гормональний фон, оскільки основна кількість пацієнтів - це новонароджені (10% випадків), маленькі діти перших років життя, підлітки до 20 років і молоді люди до 35 років.

Види невуса Шпіца

Невус Шпіца буває класичним (безпечним) і атиповим (здатним перероджуватися). За поширеністю ділиться на два типи:

Одиничний невус Шпіца - найпоширеніша форма, що виникає у дітей віком до 10 років, підлітків і дорослих старше 20 років.

Множинний невус Шпіца - рідкісна форма (1-2% випадків), що виникає переважно у дітей молодше 5 років. Має чотири типи: поширений по всьому обличчю і тілу, зосереджений в одному місці, на гіпопігментованій (знебарвленій) шкірі, на гіперпігментованій (потемнілій) шкірі. Останній тип збільшує ризик злоякісного переродження.

Чим небезпечний невус Шпіца

Класичний невус Шпітца - це доброякісне і безпечне новоутворення. Однак атипова форма пов'язана з ризиком меланоми. Найкращим способом профілактики переродження невуса в меланому є хірургічне висічення. Рішення про видалення в кожному індивідуальному випадку приймає тільки дерматоонколог.

Діагностика Шпіц невуса

Оптична, епілюмінесцентна та цифрова дерматоскопія є основним методом діагностики. Під час візуального огляду невус Шпіца дерматоскопія виявляє характерний "зіркоподібний малюнок", за якого пігментні смуги розходяться симетрично (така ж ознака притаманна невусу Ріда). Пацієнту рекомендується динамічне спостереження у дерматолога. Важливим залишається збір сімейного анамнезу на наявність раку шкіри і меланоми.

У разі невусу Шпіца гістологія обов'язкова, якщо з'явилися зміни динаміки і дитина скаржиться на свербіж, больові відчуття, кровоточивість або інші виділення. Батьків мають насторожити різке збільшення розмірів невуса, поява лущення, виразки, часткова або повна зміна кольору (різнокольоровість) і зміна форми (асиметрія). Така родимка називається атиповий невус Шпіца, а зміни говорять про початок злоякісного переродження в меланому.

У Bogomolets Clinic працюють найкращі патоморфологи. Вони проводять гістологічне дослідження біоптату і з точністю відрізняють невус від меланоми, керуючись характерними гістологічними ознаками. Біопсія також є і методом лікування, оскільки передбачає видалення невоїдної пухлини.

Прийом дітей у нашій клініці завжди супроводжується частуванням льодяниками і позитивними емоціями. На кожну дитину чекають турбота і увага наших лікарів - а головне, точний діагноз і правильне лікування.

Лікування невуса Шпіца у Києві в Bogomolets Clinic

За діагнозу невус Шпіца лікування зводиться до обов'язкового хірургічного видалення, якщо родимка є пігментованою, має атипові ознаки або продовжує рости. Важливо дотримання відступу не менше 5-10 мм від межі новоутворення. Дерматоонкологи нашої клініки проводять радикальне лікування невусу Шпіца, відгуки про результати якого тільки позитивні. Після хірургічного видалення на шкірі залишається рубець.

Найефективніше видалення невус Шпіца забезпечує мікрографічна операція за Моосом, яка у дітей проводиться під медикаментозним сном (внутрішньовенною седацією). Цей передовий метод дає змогу виконувати хірургічне висічення і гістологічне дослідження одночасно. Після проведення Mohs хірургії прогноз завжди сприятливий, а ймовірність рецидиву знижена до 1%.

Після хірургічного видалення маленькому пацієнту вручають спеціальну Грамоту від доктора Богомолець. Ми щиро хочемо, щоб операція стала для дитини не приводом для страху, болю і сліз - а особистою перемогою, яка робить її героєм для батьків і лікарів.

Профілактика невусів Шпіца

Найкращий засіб профілактики - це уважність батьків і регулярне спостереження у дитячого дерматолога кожні 6 місяців. Потрібно пояснити дитині, що розчісування і найменше травмування родимки можуть призвести до серйозних наслідків. Важливо видаляти невус Шпіца у дітей до початку статевого дозрівання, яке спричиняє природні зміни гормонального фону і тим самим підвищує ризик злоякісності. Звертайтеся до наших лікарів - разом ми збережемо дитинство здоровим і щасливим.

Лікування невуса Шпіца

Ціни на Лікування невуса Шпіца у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-онколога

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію