Лікування атопічного дерматиту у Києві

Атопічний дерматит - це поширене запальне захворювання шкіри алергічного походження, що вирізняється спадковою схильністю, хронічним перебігом із частими рецидивами, схильністю до інфікування та гнійних ускладнень.

Атопічний дерматит - це переважно дитяче захворювання, яке зустрічається у 20% новонароджених і 40% дітей раннього віку. Однак у 10% випадків також спостерігається атопічний дерматит у дорослих.

Причини атопічного дерматиту

Основна причина атопічного дерматиту - це атопія шкіри, тобто підвищена сенсибілізація (чутливість) до алергенів. І навіть до тих речовин, які для здорової людини не є подразниками, порушується бар'єрна функція шкіри та імунологічні механізми.

Атопічний дерматит фото Bogomolets Clinic

Атопічний дерматит часто плутають з алергічним дерматитом. Однак атопія та алергія - це різні поняття, а не дві назви одного й того ж захворювання. Як і алергія, атопія є реакцією гіперчутливості організму і супроводжується викидом гістамінів. Але, на відміну від алергії, атопія має лише один механізм розвитку. Це реакція гіперчутливості I типу, яка викликається імуноглобулінами Е (IgE-антитілами). Тому атопія у дітей (зокрема, новонароджених немовлят) найчастіше є спадковою (втрата білка, що відповідає за захист шкіри) і проявляється вже в ранньому віці.

Дитячий атопічний дерматит і психосоматика взаємопов'язані сильніше, ніж у випадку екземи. Особливо сильними чинниками є такі почуття, як самотність, незахищеність, страх втрати та розлуки (з батьками, друзями).

Симптоми та види атопічного дерматиту

Зазвичай шкіра за атопічної екземи вирізняється підвищеною сухістю, хоча можливі варіанти з ранками, що мокнуть, і пітницею. До основних симптомів належать сильний свербіж шкіри, почервоніння, водянисті бульбашки із серозною або сукровичною рідиною, лущення і тріщини, через які чітко видно шкірний малюнок. За тяжкого перебігу на місці пухирців, що розкрилися, формується кірка, яка повністю вкриває обличчя або тіло.

Залежно від віку, атопічний дерматит має три форми:

  • Дитяча форма - триває з 3-12 місяців до 3 років. Локалізується на обличчі, сідницях і кінцівках.
  • Дитяча форма - триває з 3 до 7 років. Розташовується на обличчі, за вухами, на згинальних поверхнях рук і ніг.
  • Доросла форма - триває до 30-40 років. Характеризується яскравими еритематозно-сквамозними висипаннями, симетрично розташованими на шиї, руках і ногах. Здатна до мимовільної регресії.

Атопічний дерматит на обличчі в 30% випадків поєднується з харчовою алергією, сезонною алергією (полінозом, алергічним ринітом) і бронхіальною астмою. Ці захворювання проявляються почервонінням очей, сльозотечею, чханням, нежиттю, першінням у горлі, кашлем і нападами задухи.

Чим небезпечний атопічний дерматит

Хронічний атопічний дерматит загрожує ураженням великих ділянок шкіри та приєднанням бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Зокрема, золотистого стафілокока та герпесвірусів. 

У разі частих рецидивів атопічний дерматит здатний переходити в герпетиформну екзему Капоші. Герпетична екзема - небезпечне ускладнення, яке супроводжується утворенням множинних ерозій і виразок, здатних призводити до піодермії, гнійного отиту і навіть сепсису (зараження крові), піднімається температура, збільшуються лімфовузли, також схильні до поширення бородавок і контагіозного молюска 

Діагностика атопічного дерматиту

Дерматолог діагностує атопічний дерматит у процесі клінічного огляду з дерматоскопією, враховуючи характерні симптоми, типові місця локалізації та сімейний анамнез (хворіє один або обоє батьків). Підтвердити діагноз допомагає аналіз крові на імуноглобулін Е (IgE загальний). Диференціальна діагностика необхідна для відмінності від псоріазу.

Якщо є необхідність, ми призначаємо додаткову консультацію наших суміжних фахівців: педіатра, алерголога, психотерапевта.

Лікування атопічного дерматиту в Bogomolets Clinic

Нашим пацієнтам ми підбираємо комплексну медикаментозну терапію:

  • місцева терапія за початкової та легкої форми (топічні глюкокортикостероїди, емоленти, топічні інгібітори кальциневрину);
  • системна терапія за важкої форми і гнійно-септичних ускладнень (глюкокортикостероїди, антигістамінні препарати, антибіотики, противірусні засоби, імуномодулятори, седативні препарати, фототерапія);

Індивідуально підібране нашими дерматологами лікування атопічної екземи швидко пригальмовує місцевий запальний процес на шкірі та усуває свербіння шкіри, набряк тканин і ексудацію за наявності ранок, які мокнуть.

Як зменшити свербіж при атопічному дерматиті?

Один із ключових кроків - збереження вологи в шкірі. Втрата вологи може призводити до посилення свербіжу, тому важливо регулярно використовувати емоленти, що допомагають зберігати вологу в шкірі. Купання в теплій (не гарячій) воді зі спеціальними засобами для атопіків та використання вологих обгортань також може допомогти зменшити свербіж.

Створення комфортного мікроклімату у приміщенні також важливо. Зберігайте вологість близько 50% та температуру у кімнаті між 18 і 22 градусами. Важливо уникати перегріву, оскільки це може призводити до збільшення потовиділення, втрати вологи та подразнення шкіри.

Також варто уникати сильного потовиділення, оскільки піт може подразнювати шкіру та сприяти росту шкірної мікрофлори. Вибір правильного одягу та створення комфортного мікроклімату може допомогти у цьому.

Для лікування загострень атопічного дерматиту можуть бути використані місцеві протизапальні засоби, такі як глюкокортикоїди та інгібітори кальциневрину. У важких випадках може знадобитися системна протизапальна терапія.

Щодо антигістамінних препаратів, вони не завжди допомагають усунути свербіж. Вони не є першою лінією терапії за європейськими протоколами, але можуть використовуватися при обґрунтованій необхідності. Проте, якщо антигістамінний препарат не має ефекту, його застосування не рекомендується, особливо у дітей.

Лікування атопічного дерматиту

Популярні питання про Лікування атопічного дерматиту

Що не можна робити при атопічному дерматиті?

При атопічному дерматиті дерматологи не радять:
митися в гарячій воді, тому що вона провокує свербіж;
носити одяг із синтетики та вовни;
засмагати;
курити, вживати алкоголь;
терти шкіру, використовувати жорсткі мочалки;
наносити спиртовмісні засоби, лосьйони та ін.

Як заспокоїти атопічний дерматит?

Для цього застосовуються зм'якшувальні та зволожуючі креми та мазі які є основою лікування атопічного дерматиту. Ці засоби дозволяють підтримувати шкіру зволоженою та м'якою. Стероїдні креми і мазі наносяться на шкіру і допомагають позбутися почервоніння і сверблячки.

Ціни на Лікування атопічного дерматиту у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-дерматолога з дерматоскопією

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію