Ангіокератома - це маленька судинна пухлина у вигляді висипу, яка через поверхневе розташування легко травмується і кровоточить. Вона не перероджується в рак шкіри, але може бути симптомом важкого спадкового захворювання.
Це доброякісне судинне новоутворення шкіри вродженого або набутого характеру. Являє собою дрібні гіперкератотичні папули діаметром 1-5 мм, колір яких варіює від яскраво-червоного і бордового до темно-синього і фіолетового. Залежно від типу захворювання, папули локалізуються в ділянці торса, кінцівок або статевих органів.
Ангіокератома - це специфічний шкірний висип, кожен елемент якого поєднує в собі ознаки судинної пухлини (ангіоми) і вогнища зроговіння (кератозу). Візуально це виглядає як скупчення розширених капілярів або вен, яке вкрите скоринкою з ороговілого епідермісу.
Причини появи та типи ангіокератоми
Причина вроджених форм криється в генетично зумовленому порушенні метаболізму (зокрема, обміну ліпідів) або дефіциті певних речовин (ферментів).
Види ангіокератом
Ангіокератоми на тілі можуть бути поодинокими, але в більшості випадків це множинні шкірні висипання. Залежно від етіології та клінічних проявів, класифікують кілька форм захворювання:
Солітарна папульозна ангіокератома - часто зустрічається поодинока форма. Папула бордового або синьо-фіолетового кольору виникає у віці від 10 до 40 років на будь-якій ділянці шкіри, частіше на нижніх кінцівках, рідше на слизових оболонках статевих органів. З віком збільшується до 10 мм у діаметрі.
Обмежена ангіокератома - вроджена одинична форма, яка локалізується на всій поверхні нижніх кінцівок. Папула має діаметр 2-5 мм, відрізняється червоно-фіолетовим кольором і схильністю до кровотечі.
Ангіокератома Фордайса - це частий віковий варіант, за якого множинні яскраво-червоні папули завбільшки 1-4 мм виникають у зрілому і літньому віці. У чоловіків цей вид зустрічається частіше і визначається як ангіокератома на яєчках. У жінок - як ангіокератома вульви.
Ангіокератома Мібеллі - рідкісний варіант, що виникає у дітей віком 10-15 років (частіше у дівчаток). З'являються на шкірі долонь і тильного боку стопи, спочатку мають вигляд невеликих червонуватих крапок. Згодом ці утворення досягають розмірів 3-5 міліметрів, змінюють свій колір на вишневий або багряний, починають злегка підніматися над поверхнею шкіри, вкриваються роговими нашаруваннями.
Ангіокератома Фабрі - один із найбільш ранніх, нарівні з нейропатичним болем у кінцівках, клінічних проявів хвороби Андерсона-Фабрі. Це рідкісне спадкове захворювання, за якого відбувається органічне ураження і порушення роботи багатьох органів (шкіри, нирок, центральної та периферичної нервової системи, серця і судин). Для цього типу характерні множинні дифузні ангіокератоми червоного або синяво-чорного кольору завбільшки 1-5 мм, які розсіяні по всій поверхні тіла.
У рідкісних випадках еруптивні ангіокератоми виникають як побічна реакція організму на дію гепарину та еноксапарину (у хворих на серцево-судинні захворювання та гемодіалізних пацієнтів).
Чим небезпечна ангіокератома
Самі по собі ангіокератоми безболісні та безпечні, бо не схильні до злоякісного переродження. Але оскільки ангіокератоми не у всіх випадках є окремим захворюванням, то небезпеку для здоров'я і навіть загрозу для життя може становити не сам шкірний дефект, а патологія, що стала його причиною.
Це насамперед стосується хвороби Фабрі, яка призводить до погіршення серцевої діяльності та розвитку термінальної стадії хронічної ниркової недостатності. Пацієнт із такими важкими системними ускладненнями потребує замісної ферментної терапії, довічного гемодіалізу в лікарні або трансплантації донорської нирки.
Серйозним місцевим ускладненням може стати травма і потрапляння всередину папули бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Травматичне пошкодження призводить до кровотечі. Інфікування стає причиною гнійно-запального процесу, який супроводжується болем і виділенням гною.
Діагностика ангіокератоми
Під час консультації дерматолог проводить огляд із дерматоскопією, яка дає змогу роздивитися темні лакуни розширених капілярів і біло-блакитну вуаль кератозу. Гістологічне дослідження дає змогу побачити розширені капіляри, розташовані в сосочковому шарі дерми і покриті гіперкератозом.
Ангіокератома шкіри - це не завжди самостійна нозологія, але також один із симптомів серйозних генетичних захворювань. Вони вимагають мультидисциплінарного підходу та комплексного лікування. Тому так важливо проводити диференціальну діагностику, щоб відрізняти вроджену або вікову ангіокератому від дифузних ангіокератом на тлі хвороби Андерсена-Фабрі, хвороби Рандю-Вебера-Ослера, синдрому Кобба.
Диференціальна діагностика з використанням ексцизійної біопсії необхідна при підозрі на меланому, сенильну ангіому та піогенну гранульому.
Лікування ангіокератоми у Києві в Bogomolets Clinic
Дерматологи нашої клініки проводять видалення ангіокератоми у тих випадках, якщо вона збільшується у розмірах чи кількості, викликає біль та кровоточить. Ангіокератоми не здатні до спонтанної регресії, а гладка поверхня кератозу згодом стає бородавчастою та легко травмується.
Оскільки в основі ангіокератоми лежать кровоносні судини, то видалення здійснюється одним із методів коагуляції (згортання крові та склеювання судинної стінки):
- лазерна коагуляція судинним лазером VBeam Perfecta;
- радіохвильова коагуляція апаратом Сургітрон;
- електрокоагуляція високочастотним електричним струмом;
- кріодеструкція рідким азотом.
В окремих випадках може знадобитися хірургічне висічення у поєднанні зі шкірною пластикою.
Профілактика ангіокератом
Найкращим способом профілактики є раннє виявлення ангіокератом та диференціальна діагностика, яка допомагає уникнути важких ускладнень.
Якщо на вашому тілі незвичайна шкірна висипка, і ви припускаєте, що це ангіокератома – лікар для кваліфікованої діагностики та лікування є у Києві в Bogomolets Clinic. Більш ніж 25-річний досвід наших дерматологів у поєднанні з високотехнологічним обладнанням та чуйним підходом дозволяють нам ефективно допомагати кожному пацієнтові.