Лікування хвороби Боуена у Києві

Поверхневі форми раку шкіри - не такі прості й нешкідливі, як може здатися на перший погляд. Адже за неглибоким ураженням епідермісу ховається небезпека інвазивного поширення процесу. Один із таких поверхневих раків - хвороба Боуена. Фахівці Bogomolets Clinic знають усе про це рідкісне захворювання, яке так уміло маскується під епідермальні хвороби шкіри та може протікати роками. І з радістю застосовую свої знання на практиці, щоб вчасно розпізнавати й усувати навіть найменшу загрозу раку.

Хвороба Боуена - рідкісна форма раку шкіри

Хвороба Боуена, також внутрішньоепідермальний плоскоклітинний рак шкіри - це поверхнева форма плоскоклітинного раку шкіри, що розвивається в епідермісі й не зачіпає розташовані нижче глибокі шари шкіри. Звідси ще одна назва цього захворювання - плоскоклітинний рак шкіри in situ або плоскоклітинна карцинома шкіри in situ (рак на місці). Найбільше до цього захворювання схильні люди старше 60 років, але можуть хворіти й молодші.

Хвороба Боуена фото великим планом Bogomolets Clinic

Симптоми хвороби Боуена

Основні симптоми хвороби Боуена - це поява на шкірі щільних червоних бляшок неправильної форми з вогнищами лущення. Найчастіше виникає одинична пляма. Приблизно в 10-20% випадках з'являється кілька новоутворень. Розміри бляшок коливаються в межах від 2 мм до 5 см. Ростуть ці новоутворення дуже повільно. Але в міру зростання розташовані поруч поодинокі бляшки здатні зливатися у великі вогнища або конгломерати.

Бляшки розташовуються на відкритих ділянках обличчя і тіла, але локалізація відрізняється залежно від статі. У жінок частіше уражаються щоки і гомілки, у чоловіків - шия і голова. Цим новоутворенням також властиво виникати на пальцях рук і тильному боці кистей, на ногах нижче колінної чашечки, а також слизових оболонках ротової порожнини.

Крім відкритих частин тіла, хвороба Боуена може вражати шкіру заднього проходу (ануса) і статевих органів. У разі ураження шкіри в ділянці статевих органів і ануса діагноз звучить як бовеноїдний папульоз. У разі пошкодження головки статевого члена у чоловіків - еритроплазія Кейра, зовнішніх статевих органів у жінок - інтраепітеліальна неоплазія вульви.

Причини хвороби Боуена

Найчастіше плоскоклітинний рак шкіри in situ виникає як результат надмірного впливу ультрафіолету, хронічного запального процесу або травматичного ушкодження шкіри. Особливо якщо ці стани супроводжуються рубцями.

Карцинома Боуена також може розвиватися в умовах зниженого імунітету. Це відбувається через імуносупресивну терапію після трансплантації органів, проходження хіміотерапії, за наявності вірусного гепатиту або ВІЛ-інфекції, а також канцерогенних штамів вірусу папіломи людини: зокрема, ВПЛ 16 типу.

Чим небезпечна хвороба Боуена

Хвороба Боуена - це неінвазивний рак, про який можна образно сказати, що він росте "не вглиб, а вшир". Новоутворення не проростає вертикально в глибокі шари шкіри (дерму, підшкірну жирову клітковину та розташовані під ними м'язи, сухожилля, лімфатичні вузли й кровоносні судини), а розповзається горизонтально по поверхні зовнішнього шару (епідермісу).

Але за відсутності ранньої діагностики та своєчасно розпочатого лікування хвороба Боуена трансформується в повноцінний плоскоклітинний рак з інвазивним ростом і високим ризиком метастазування. Відбувається це приблизно у 2-3 випадках зі 100.

Тривожним сигналом можливого злоякісного переродження є такі зміни бляшок, як затвердіння, припухлість, поява невеликої гулі тілесного кольору або рани, що не загоюється, яка дуже вразлива до дотиків і легко кровоточить.

У запасі в лікаря і пацієнта є від кількох тижнів до кількох місяців. Приблизно за такий період часу новоутворення змінюється і стає потенційно небезпечним. Тому, помітивши в себе на тілі червону бляшку, що лущиться, не гайте час даремно: якомога раніше звертайтеся до дерматолога.

Діагностика хвороби Боуена

На прийомі у дерматологів і дерматоонкологів нашої клініки пацієнти отримують усі види діагностичних послуг, необхідних для підтвердження діагнозу і вибору оптимального методу лікування:

  • очний огляд шкірного покриву;
  • оптична дерматоскопія (з 10-кратним збільшенням поверхневої структури шкіри під мікроскопом);
  • епілюмінесцентна дерматоскопія (з масляною імерсією та обстеженням у спеціальному поляризованому світлі для підвищення яскравості та якості зображення і його глибини);
  • цифрова дерматоскопія (з фотофіксацією і можливістю динамічного спостереження);
  • патогістологічне дослідження (виконується як самостійний метод, так і інтраопераційно під час операції за Моосом).

На фото хвороба Боуена дуже нагадує псоріатичні бляшки та вогнища актинічного кератозу. Тому потребує диференціальної діагностики для відмінності від псоріазу, червоного плоского лишаю, дискоїдної екземи, базальноклітинного раку шкіри та бовеноїдного актинічного кератозу (сонячного кератозу).

Лікування хвороби Боуена у Києві в Bogomolets Clinic

У разі підтвердженого діагнозу "хвороба Боуена" протокол лікування такий самий, як у разі плоскоклітинної карциноми шкіри. Завдання лікаря - усунути захворювання на стадії внутрішньоепітеліального новоутворення і запобігти злоякісному переродженню із залученням до процесу розташованих глибше підлеглих тканин (базального шару епідермісу і дерми).

Лазерна абляція та кріодеструкція є альтернативними методами лікування. Однак видалення новоутворень за допомогою лазерного випромінювання або рідкого азоту проводиться тільки після біопсії та гістологічного дослідження. Як побічні ефекти можливі ушкодження шкірного покриву і труднощі з загоєнням.

Мікрографічна операція за Моосом - це оптимальний і найсучасніший варіант лікування хвороби Боуена, який дає змогу радикально видалити пухлину з повною впевненістю у відсутності ракових клітин. Під час операції, яка проводиться під місцевою анестезією і триває від 2 до 3-4 годин, хірург січе пухлинну поверхню і одночасно виконує гістологічне дослідження. У разі виявлення ракових клітин відбувається довисічення: процедура повторюється доти, доки не буде підтверджено чистоту краю. Це дорога операція, однак, високу вартість виправдовують унікальна техніка виконання і зниження ймовірності рецидиву на 10%.

Якщо діагноз поставлено правильно, а бляшки своєчасно видалено, за хвороби Боуена прогноз сприятливий. У разі виникнення рецидивів нові елементи успішно піддаються терапії та оперативному лікуванню, не становлячи небезпеки для життя.

Профілактика хвороби Боуена

Найдієвішим способом профілактики як хвороби Боуена, так і інших видів раку шкіри залишається обмеження перебування під прямими сонячними променями.

Після виконання хірургічного видалення внутрішньоепітеліального раку шкіри необхідне спостереження у дерматоонколога раз на 6 місяців, щоб виключити всі можливі ризики рецидиву.

Пам'ятайте, що хвороба Боуена дуже добре піддається лікуванню. Дерматологи і дерматоонкологи Bogomolets Clinic у Києві враховують особливості локалізації та протікання процесу в кожному індивідуальному випадку - і підбирають той метод лікування, який буде найбільш ефективним і водночас забезпечить чудовий естетичний результат. В руках наших лікарів шкіра завжди залишається шкірою - красивою, здоровою і чистою від новоутворень.

Лікування хвороби Боуена

Ціни на Лікування хвороби Боуена у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-онколога

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію