Дерматит - це гостре запальне захворювання шкірного покриву, яке має кілька видів, об'єднаних такими особливостями:
виникає на будь-якій ділянці обличчя і тіла;
на відміну від інших уражень шкіри, може виникати на долонях і стопах;
найчастіше розвивається дерматит на руках;
основний прояв - це папульозний (вузликовий) висип, елементи якого відрізняються залежно від виду;
висипання супроводжуються такими симптомами як свербіж і біль різної інтенсивності, еритема (почервоніння), сухість і лущення, набряклість;
у разі ускладнення до висипу додаються пухирі, ерозії та виразки;
дерматит розвивається в будь-якому віці, починаючи від грудного і закінчуючи старечим;
існують види дерматиту, які притаманні тільки пацієнтам певного віку, стану здоров'я або роду занять (дерматит у новонароджених, алергічний дерматит у людей з алергією або астмою, професійний дерматит у медиків, фармацевтів тощо);
схильність до багатьох форм дерматиту зумовлена генетичним фактором;
більшості дерматитів притаманний хронічний перебіг і сезонність (загострення взимку і ранньою весною);
для успішного результату лікування часто необхідне не тільки в період загострень, а й у період ремісії.
Дерматологи Bogomolets Clinic пропонують пацієнтам комплексне лікування дерматиту у Києві як у дітей, так і дорослих. Ми знаємо, скільки занепокоєння, а часто і страждань заподіюють малюкам і батькам сверблячі та болючі висипання, що сверблять і заважають спати і просто жити. У нашій клініці добре лікується більшість дерматитів, а важковиліковні форми якісно підтримуються на стадії тривалої ремісії.
Як можна заразитися дерматитом?
Дерматит - це неінфекційне, а значить незаразне захворювання. І цим кардинально відрізняється від інших заразних захворювань шкіри (короста, лишай (мікоз шкіри тощо).
Навіть контактний дерматит не є заразним, як можна припустити з назви. Оскільки має на увазі не тілесний контакт людини з людиною, а контакт людської шкіри з алергенами або речовинами-подразниками.
Види дерматиту
Дерматит шкіри класифікується на основні типи:
- Контактний дерматит - найпоширеніша форма, яка підрозділяється на іритантний та алергічний контактний дерматит. Перший викликається природними та хімічними подразниками, другий - алергенами.
- Атопічний дерматит - найчастіше починається в ранньому дитинстві (до 5 років). Поширений серед немовлят, маленьких дітей і дорослих до 30-40 років. Це довічна форма, яка схильна до частих рецидивів.
- Себорейний дерматит - виникає на тих ділянках шкіри, які багато забезпечені сальними залозами. Це волосиста частина голови, слухові проходи вух і завушна складка, ніс і носогубні складки, лоб, плечі та спина. Проявляється виникненням рясного лущення, (лупою) почервонінням шкіри. На цей тип дерматиту часто хворіють люди з ослабленою імунною системою. До них відносяться немовлята і діти раннього віку, молоді та зрілі пацієнти з ВІЛ-інфекцією, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, стресом і прийомом препаратів, пов'язаних з іншими захворюваннями.
- Пелюшковий дерматит - з'являється у грудних немовлят як реакція на вологі та рідко змінювані підгузки. Швидко минає під час використання засобів, призначених дитячим дерматологом або педіатром.
- Фотодерматит - запальна реакція у вигляді сонячного опіку, яка проявляється під впливом ультрафіолетового випромінювання. Крім алергії на сонце, фототоксичний дерматит також виникає після нанесення або вживання речовин із фотосенсибілізуючими властивостями. До зовнішніх фотосенсибілізаторів належать парфуми та парфумерія, до внутрішніх - псорален, трава звіробою. Важливо, що шкірний висип з'являється тільки після того, як подіяв ультрафіолет.
Чим небезпечний дерматит для дитини?
Крім сверблячої та червоної шкіри, дерматит несе такі ризики для здоров'я:
- алергічний дерматит здатний спричиняти системну алергію і важкі анафілактичні реакції, які несуть загрозу життю і потребують невідкладної медичної допомоги (анафілактичний шок і набряк Квінке);
- атопічний дерматит у хронічній формі поширюється на великі ділянки шкірного покриву, а також підвищує чутливість до таких інфекцій, як золотистий стафілокок і вірус герпесу;
- у більшості випадків себорейний дерматит вказує на наявність вірусного гепатиту С або ВІЛ-інфекції;
- у рідкісних випадках, коли є спадкова схильність, себорейний дерматит може передувати розвитку псоріазу;
- розчісування висипу викликає появу мокнучих ран і виразок, що полегшує занесення вторинної інфекції та розвиток гнійно-інфекційного процесу.
Як зрозуміти, що у дитини дерматит?
Будь-яке ураження шкіри, яке протікає як запальний процес і проявляється висипом.
Причини і природу такого висипу допоможе встановити дерматолог. До того ж, тільки досвідчений лікар знає, чим змащувати шкіру, щоб не нашкодити, а вилікувати.
Діагностика дерматиту
Кваліфіковані дерматологи нашої клініки встановлюють точний діагноз під час індивідуальної консультації, яка включає такі дії:
- клінічний огляд з дерматоскопією гладкої шкіри або волосистої частини голови;
- трихоскопія - у міру необхідності (у разі себорейного дерматиту);
- збір анамнезу, виявлення супутніх захворювань і спадкової схильності
- зішкріб шкіри на бакпосів (у разі підозри на грибкову інфекцію);
- шкірна алергопроба у вигляді аплікації;
- диференціальна діагностика з такими шкірними захворюваннями, як екзема, розацеа, нейродерміт, псоріаз, мікоз (грибок), токсидермія.
За показаннями може бути рекомендована додаткова консультація алерголога, педіатра.
Які аналізи призначає дерматолог при дерматиті?
За індивідуальної необхідності наші лікарі призначають такі аналізи крові:
- імунограма (для виявлення імунодефіцитних станів);
- аналіз крові на імуноглобулін IgE загальний (для підтвердження атопічного дерматиту);
- алергологічна панель крові (для визначення харчових алергенів);
- зішкріб і бакпосів на гриби, обстеження на демодекс (для правильної постановки діагнозу).
Лікування дерматиту у дітей в Bogomolets Clinic
Дитячі дерматологи нашої клініки у Києві підбирають медикаментозне лікування дерматиту на обличчі й тілі. Воно включає нанесення на шкіру і волосяну частину голови кремів, мазей і шампунів, які містять такі активні речовини:
кератолітики (саліцилова кислота, азелаїнова кислота, березовий дьоготь);
місцеві та системні глюкокортикостероїди (у важких випадках, крім дерматиту на обличчі);
антибіотики (у разі ускладнення вторинною інфекцією);
антигістамінні засоби (у разі алергічних реакцій);
протигрибкові засоби (кетоконазол у разі себореї);
топічні інгібітори кальциневрину (у разі атопії);
емоленти (при атопічному дерматиті);
ентеросорбенти для вживання всередину (у разі контактного та алергічного дерматиту з метою виведення з організму продуктів запалення, алергенів і токсинів).
Профілактика дерматиту
Дитині з дерматитом дотримання заборон допоможе не тільки полегшити перебіг і вилікувати захворювання, а й запобігти ускладненням і рецидивам. Отже, ми категорично не рекомендуємо:
- мовчки переносити загострення і відкладати консультацію дерматолога на невизначене майбутнє;
- намагатися лікуватися самостійно за допомогою народних засобів з Інтернету або за порадою знайомих, які можуть погіршити стан шкіри або викликати синдром відміни після припинення використання;
- продовжувати безпосередній контакт шкіри з подразнювальними речовинами;
- вживати в їжу продукти-алергени;
- піддаватися надмірній інсоляції на природі або в солярії;
- чухати хвору шкіру нігтями, навіть коли свербіж стає нестерпним (краще легко помасажувати місце, що турбує, складеною разом тканиною);
- наносити на уражене обличчя тональний крем та іншу декоративну косметику;
- довго приймати ванну і піддавати шкіру мацерації, тобто набряканню і розм'якшенню при тривалому контакті з водою (можна митися часто, але по 5-10 хвилин).
Індивідуально підібрана лікарями Bogomolets Clinic схема лікування дерматиту у дітей усуває запалення, почервоніння і свербіж, відлущує надлишкові рогові маси (кератоз), пом'якшує і зволожує шкіру. Довіртеся нам і не затягуйте з лікуванням - ми чекаємо на вас і вашу дитину на прийомі в київській клініці.
Популярні питання про Лікування дерматиту у дітей
Що не можна робити при дерматиті?
Ось деякі речі, яких рекомендується уникати при дерматиті:
- Подразники шкіри: уникайте контакту з речовинами, які можуть подразнювати шкіру, зокрема жорстких губок.
- Тертя шкіри: Уникайте носіння тісних або грубих тканин, які можуть стимулювати подразнення шкіри.
- Гаряча вода: може висушувати шкіру і погіршувати симптоми дерматиту.
- Стрес: може погіршувати симптоми дерматиту, тому важливо дотримуватися стрес-менеджменту та релаксаційних технік.
- Сонячний вплив: не рекомендується засмагати на відкритому сонці.
Як правильно митися при дерматиті?
Нагрівання шкіри здатне посилювати загострення, тому перебування у гарячій воді може посилювати дискомфорт у зоні осередків дерматиту. Крім того, засоби для водних процедур (мило, гель для душу), що містять луг, самі по собі можуть висушити шкіру. Ось чому дуже важливо правильно організувати водні процедури.
Рекомендується митися при температурі води близької до кімнатної та не використовувати засоби, що можуть призвести до висихання шкіри, користуючись для цього спеціальними, що зволожують шкіру.
Що буде, якщо не лікувати дерматит?
Дерматит може перейти у тяжкі форми, що може призвести до некрозу і виразки шкіри, які будуть надалі ускладнюватися інфекцією, зі збільшенням температури тіла та загального нездужання.