<span class="field field--name-title field--type-string field--label-hidden">Лікування лишаю у дітей</span> у Києві

Лишай, також ліхен - це збірна назва цілої групи інфекційних і неінфекційних шкірних захворювань, об'єднує які прояв у вигляді висипу. Термін "лишай" походить від грецького слова "ліхен" (lichen), яким батько медицини Гіппократ називав будь-який висип, що свербить, на шкірі.

Лишаю властива велика видова різноманітність. Він схильний до тривалого хронічного перебігу і рецидивів. Але, всупереч поширеній помилці, далеко не завжди заразний для оточуючих людей і не лікується домашніми засобами.

Дерматологи Bogomolets Clinic легко диференціюють усі види лишаю від інших шкірних хвороб із подібною симптоматикою й ефективно лікують навіть найскладніші форми.

Причини лишаю

Неінфекційний лишай у людини виникає як місцева реакція організму на запальний процес або алергічний фактор.

Інфекційний лишай розвивається внаслідок бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. До факторів ризику належать травми шкірного покриву (подряпини, порізи, післяопераційні рани), контакт із хворою твариною або людиною, недотримання особистої гігієни (користування спільними рушниками, постільною білизною, одягом), ослаблений імунітет, хронічний стрес і негативні емоції.

Види лишаю та симптоми

Лишай локалізується на шкірі або волосистій частині голови, зрідка на нігтьових пластинах. Будь-який лишайний висип проявляється множинними папулами (вузликовими висипаннями) або бляшками (плямами) рожево-червоного кольору, які збільшуються, сверблять і лущаться.

Види лишаю у людей різноманітні за походженням і клінічною симптоматикою: 

  • Стригучий лишай (трихофітія) - найпоширеніший тип лишаю, за якого грибкова інфекція вражає шкіру тіла та волосяну частину голови з утворенням круглих ділянок, позбавлених волосся Найчастіше заражаються діти після контакту з хворою кішкою або собакою.
  • Червоний плоский лишай (лишай Вільсона) - неінфекційне запальне ураження шкіри, нігтів і слизових оболонок. Локалізується в ділянці суглобів кінцівок, на статевих органах і в роті.
  • Висівкоподібний (різнобарвний) лишай - не заразне ураження шкіри дріжджоподібними грибами, які пригнічують активність меланіну і перешкоджають отриманню засмаги. Виникає на плечах, спині та грудях після літнього відпочинку. Частіше хворіють юнаки з жирною і пітливою шкірою.
  • Рожевий лишай Жибера - інфекційно-алергічний тип лишаю, до якого більше схильні діти і жінки з ослабленим імунітетом. Починається з появи материнської плями, яка швидко перетворюється на рясний висип. Протікає з фазами загострень.
  • Мокнучий лишай (екзема) - незаразне запалення шипуватого шару епідермісу і сосочкового шару дерми. Проявляється дрібними водянистими пухирцями в поєднанні з лущенням.
  • Лускатий лишай (псоріаз) - незаразне аутоімунне захворювання шкіри, здатне передаватися у спадок. Характеризується чергуванням періодів загострення і ремісії.
  • Оперізувальний лишай або оперізувальний герпес - заразне ураження вірусом Варіцелла-Зостер (герпесвірусом 3 типу), який також викликає вітряну віспу. Відрізняється висипанням дрібних пухирців по ходу нерва, печінням і вираженим больовим синдромом.

Чим небезпечний лишай

Ігноруючи або активно розчісуючи перші лишайні плями на шкірі, можна спровокувати поширення місцевого процесу по всьому тілу. Це особливо небезпечно для дітей, чия імунна система ще остаточно не сформована і не в змозі забезпечити гідний захист організму від збудника.

Самолікування домашніми засобами може спричинити опік шкіри, а також спровокувати вторинне інфікування і гнійний процес у вогнищі висипу. Нелікований лишай волосистої частини голови призводить до розвитку вогнищ алопеції (облисіння). Оперізувальний герпес здатний залишати після себе постгерпетичну невралгію (хронічні болі).

Діагностика лишаю

Завдяки високому ступеню кваліфікації та багатому практичному досвіду, консультація наших дерматологів відбувається без додаткових витрат на непотрібні аналізи. Лишай у дітей і дорослих діагностується в процесі клінічного огляду з використанням дерматоскопії та взяттям зішкрібка шкіри для посіву на мікрофлору. Грибкова інфекція визначається за характерним світінням під час огляду під лампою Вуда.

Диференціальна діагностика відрізняє види лишаю один від одного, а також від алергічного дерматиту, атопічного дерматиту, діатезу, кандидозу, хвороби Дар'є-Вайта, корости та сифілітичних висипань.

Лікування лишаю у Bogomolets Clinic

Для кожного маленького і дорослого пацієнта наші лікарі підбирають індивідуальне лікування лишаю, яке швидко усуває симптоматику і попереджає розвиток ускладнень:

  • зовнішня або системна медикаментозна терапія (залежно від типу лишаю, включає кортикостероїди, антибіотики, противірусні та протигрибкові препарати, антигістамінні засоби, ентеросорбенти);
  • лазерна терапія.

Лишайні плями, лікування яких триває від 2 до 6 тижнів, повністю зникають. А за важких форм і хронічного перебігу хвороби досягається стійка ремісія.

Профілактика лишаю

Лишайні плями на тілі не можна чухати руками, терти мочалкою, мочити й мазати будь-якими засобами, крім тих, які призначив лікар. Слід відмовитися від синтетики на користь одягу з натуральної бавовни, льону. Одяг хворої дитини або дорослого необхідно піддавати регулярній термічній обробці: прати на високій температурі, виварювати, прасувати.

Протистояти появі лишаю допоможе міцний імунітет і особиста гігієна. А перемогти той, який уже з'явився на шкірі, допоможуть лікарі Bogomolets Clinic.

Лікування лишаю у дітей
Консультація дитячого дерматолога з дерматоскопією
Наша команда
Детальніше
Дерматовенеролог

Досвід більше 23 років, вища категорія

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію