Лікування піогенної гранульоми у Києві

Піогенна гранульома - це поширена серед дітей, молодих і вагітних судинна пухлина, яка не має тенденції до злоякісного переродження. Однак зовнішнім виглядом і високою кровоточивістю завдає серйозного дискомфорту.

Майстерно застосовуючи передові медичні технології та унікальний 20-річний досвід, дерматологи Bogomolets Clinic захищають дитячу та дорослу шкіру від вторгнення всього чужорідного та успішно лікують піогенну гранульому у Києві.

Піогенна гранульома - судинна пухлина дітей і вагітних

Піогенна гранульома, також лобулярна капілярна гемангіома, ботріомікома, гранульома вагітних - це доброякісне новоутворення набутого походження, що виникає на шкірному покриві та слизових оболонках у дітей і дорослих. Являє собою поодиноку м'ясисту папулу діаметром 5-10 мм у формі купола з гладкою або бородавчастою поверхнею, яка чітко ізольована від навколишніх тканин щільним валиком або розташована на ніжці. 

Найпоширеніший варіант ураження - це піогенна гранульома на пальці або на обличчі. Папула формується протягом кількох тижнів. Тривало існуюча гранульома має на поверхні виразку або вогнище некрозу, вкрите кіркою.

Піогена гранульома на обличчі фото Bogomolets Clinic

Гранульома вирізняється судинною природою, швидким ростом і кривавим кольором (червоним, малиновим або бордовим). Ця пухлина сформована капілярами - найдрібнішими кровоносними судинами, які перебувають у стані патологічної проліферації і тому активно розростаються. 

Назва "піогенна гранульома" є не зовсім коректною і вводить в оману. Оскільки слово "піогенний" означає гнійний процес і асоціюється з піогенними бактеріями: стафілококами та стрептококами. Однак, незважаючи на назву, це новоутворення не супроводжується бактеріальною інфекцією і нагноєнням. Воно здатне тільки кровоточити в разі травматизації. Гнійний процес імовірний у вкрай рідкісних випадках і тільки за умови інфікування.

Таким чином, піогенна гранульома - це зовсім не гнійна пухлина, а одна з форм лобулярної капілярної гемангіоми. Але, на відміну від гемангіоми, вона ніколи не зустрічається серед новонароджених.

Причини появи піогенної гранульоми

Піогенна гранульома у дітей, але також часті випадки появи в підлітковому і молодому віці.

Чоловіки більше за жінок схильні до формування цього новоутворення. У жінок розвивається гранульома під час вагітності в другому або третьому триместрі (5% випадків), а також на тлі прийому комбінованих оральних контрацептивів. У цих випадках новоутворення локалізується на слизових оболонках ротової порожнини, губ, язика або ясен.

До чинників, що провокують аномальну проліферацію капілярів і утворення гранульом, належать:

 • травми (7% випадків), 

 • травматичні естетичні маніпуляції (пірсинг носа та губ), 

 • гормональні зміни (пубертатний період, вагітність, приймання КОК), 

 • медикаментозна терапія (близько 30% випадків) на тлі прийому: пероральних ретиноїдів у разі акне, противірусних препаратів у разі ВІЛ, хіміотерапії в разі раку, імуносупресії після трансплантації органів.

Діагностика піогенної гранульоми

Золотий стандарт у діагностиці піогенної гранульоми - дерматоскопія з фотофіксацією на планшеті. Характерні дерматоскопічні ознаки - це біла ороговіла облямівка навколо папули й однорідні червоні грудочки, розділені білими фіброзними лініями, які за фактурою нагадують малину.

За підозри на амеланотичну (безпігментну) меланому, бацилярний ангіоматоз на тлі ВІЛ-інфекції або котячих подряпин, саркому Капоші, вишневу ангіому (червону родимку) проводять диференціальну діагностику піогенної гранульоми. На розсуд лікаря призначається гістологічне дослідження тканинного матеріалу після хірургічного висічення.

Чим небезпечна піогенна гранульома

Піогенна гранульома шкіри чи слизової оболонки не схильна до злоякісності і тому не становить системної загрози для організму. Єдиним системним ускладненням може стати залізодефіцитна анемія (малокрів'я), яка розвивається внаслідок частих та рясних крововтрат. Оскільки через рясне постачання капілярами гранульома здатна сильно кровоточити, що відбувається при найменшій травмі. Самостійно зупинити таку кровотечу, хоча вона і капілярна, неможливо: слід терміново викликати швидку допомогу.

Оральна піогенна гранульома в порожнині рота (на яснах) в поодиноких випадках здатна викликати резорбцію кісткової тканини, яка веде до розхитування та випадання зубів.

Лікування піогенної гранульоми в Bogomolets Clinic

Дерматологи нашої клініки рекомендують хірургічне лікування піогенної гранульоми  у Києві, яке проводять за допомогою ефективних апаратних методик:

 • Радіохвильове видалення високочастотним радіоножем Surgitron (ELLMAN International Inc., USA). Радіохвильова хірургія заснована на атравматичному розрізанні шкіри та стерильному випарюванні патологічних тканин.
 • Лазерна хірургія імпульсним судинним лазером на рідкому фарбнику з довжиною хвилі 595 нм VBeam Perfecta (Candela Corp., USA). Лазерна коагуляція забезпечує склеювання судин та випарювання тканин.
 • Кріохірургія рідким азотом за допомогою кріодеструктора CryoPro (Cortex Technology, Denmark). Кріодеструкція тканин базується на руйнівному вплив рідкого азоту екстремально низької температури. 

Повне хірургічне видалення піогенної гранульоми лазером, радіохвильовим апаратом або кріодеструктор забезпечує повноцінне одужання (на шкірі може залишитися атрофічний рубець). Але у разі часткової резекції можливі рецидиви.

Профілактика піогенної гранульоми

Для перешкоджання розвитку піогенної гранульоми, рекомендується включати наступні заходи в особистому житті:

 1. Гігієна рук: Ретельне миття рук з милом та водою перед тим, як торкатися обличчя або ран на шкірі, може допомогти запобігти зараженню та розвитку гранулеми.
 2. Обробка ран: Швидка та ефективна обробка будь-яких порізів, подряпин або інших травм шкіри дезінфікуючим засобом може знизити ризик зараження та утворення гранулем.
 3. Запобігання травмам: Уникайте травматичних ситуацій, які можуть призвести до ушкодження шкіри, особливо на відкритих ділянках тіла, де шкіра належить до зони ризику зараження.
 4. Захист від комах: Використовуйте відповідний захист від комах, такий як репеленти або захисний одяг, щоб уникнути укусів, які можуть призвести до ушкодження шкіри та зараження.
 5. Підтримка імунної системи: Здоровий спосіб життя, включаючи збалансоване харчування, фізичну активність та недостатню кількість сну, може допомогти підтримати імунну систему та зменшити ризик виникнення піогенної гранулеми.
Лікування піогенної гранульоми

Популярні питання про Лікування піогенної гранульоми

Як самостійно вилікувати піогенну гранульому?

Основний метод лікування піогенних гранульом – хірургічний. Для цього використовуються різні апаратні методики. Тому самостійно вилікувати піогенну гранульому неможливо.
Консервативна терапія (пероральні або зовнішні препарати) використовується досить рідко, тому що вони не приносять бажаного результату.

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію