Лікування ксантоми

Ксантома - це доброякісна жирова пухлина шкіри, етіологія якої в 50% випадків пов'язана з важкими метаболічними порушеннями. Вона не викликає болю і не остає злоякісною. Але в міру зростання починає заважати, особливо якщо знаходиться на розгинальних поверхнях рук або ніг.

З безлічі доброякісних пухлин шкіри дерматологи Bogomolets Clinic діагностують і видалять саме ту, яка заважає вам. Ось уже понад 20 років найкращою нагородою за унікальний досвід і новаторство в галузі застосування лазерних технологій стає здоров'я наших пацієнтів. 

Ксантома - жирова пухлина внаслідок високого холестерину

Ксантома, також ксантоматоз - це доброякісна пухлина, сформована накопиченням жирової тканини безпосередньо в шкірі (рідше в підшкірному просторі). 

Починаючись із маленьких папул (вузлових висипань), це новоутворення впродовж кількох місяців формується в бляшки, які схильні зливатися між собою. Колір ксантоматозних висипань варіює від тілесного і жовтого до помаранчевого і рожево-червоного.

Причини ксантоми

Ксантоми та холестерин мають тісний взаємозв'язок. Але тільки в половини пацієнтів виникнення цієї пухлини супроводжується підвищенням рівня холестерину в крові та наявністю відповідного сімейного анамнезу (спадкової дисліпідемії, ендокринних і метаболічних порушень). У разі сімейної дисліпідемії відзначається відсутність рецепторів або зниження рецепторної чутливості до ліпопротеїдів низької щільності: так званого "поганого" холестерину.

В іншої половини пацієнтів ксантома на шкірі обличчя або тіла розвивається після 50 років через вікові зміни метаболізму в організмі.

У разі появи ксантоми у дітей і підлітків причина полягає в порушенні ліпідного обміну.

Ксантома на обличчі або тілі також може виникати як реакція на приймання таких препаратів, як естрогени, пероральні ретиноїди, преднізолон, циклоспорин.

Види ксантом

Ксантоми найчастіше бувають множинними, рідше поодинокими і класифікуються на такі види:

  • Ксантелазма або плоска ксантома - найпоширеніша форма ксантоми. Це плоска або злегка опукла бляшка м'якої консистенції, яка локалізується тільки на повіках і є виключно косметичним дефектом. 
  • Долонна ксантома - плоскі смуги жовто-помаранчевого кольору, які розташовуються в шкірних складках долонь. Виникає на тлі холангіту та біліарного цирозу печінки.
  • Еруптивна ксантома - гостра форма ксантоми, яка відрізняється раптовою появою множинних вузликових висипань, оточених червоною облямівкою. Найчастіше локалізується на ліктях і сідницях. З'являється у пацієнтів із сімейною дисліпідемією та цукровим діабетом у стадії декомпенсації.
  • Сухожильна ксантома - щільне вузлове утворення тілесного або жовтого кольору, розташоване в ділянці розгиначів пальців кистей і ахіллових сухожиль ніг. Схильність до цього типу ксантом передається за домінантним типом успадкування від батьків до дитини. У рідкісних випадках при злоякісній дисліпідемії спостерігається важкий перебіг, який обмежує тривалість життя пацієнта.
  • Туберозна ксантома - тверде горбисте новоутворення жовтувато-бурого кольору, яке розташоване над колінними та ліктьовими суглобами. Також може виникати на сідницях. Розвивається на тлі спадкового порушення обміну ліпідів.

Чим небезпечна ксантома

Шкірні ксантоми не перероджуються в рак шкіри. Однак вони також не регресують, продовжуючи збільшуватися в розмірах і кількості.

Ксантома шкіри може бути ознакою виникнення серцево-судинних захворювань. Зокрема, ішемічної хвороби серця та облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок. А поява ксантом у пацієнтів молодого та зрілого віку вказує на можливу наявність таких захворювань як панкреатит, цукровий діабет, холангіт, біліарний цироз, хронічна ниркова недостатність.

Діагностика ксантоми

Наші дерматологи діагностують усі види ксантом на підставі клінічного огляду з дерматоскопією. Для підтвердження первинної або вторинної дисліпідемії проводиться аналіз крові на ліпідний профіль (ліпідограма).

Гістологічне дослідження виявляє в дермі великі пінисті гістіоцити (так звані ксантомні клітини), цитоплазма яких насичена ліпідами, а також часточкову структуру новоутворення. 

Диференціальна діагностика необхідна для відмінності ксантоми від атероми (кісти сальних залоз) і ліпоми (жировика). Туберозні та сухожильні ксантоми слід диференціювати від деформацій суглобів за ревматоїдного артриту та подагри.

Лікування ксантоми в Bogomolets Clinic 

Висококваліфіковані дерматологи нашої клініки проводять ефективне й безболісне видалення ксантом такими методами:

  • радіохвильове видалення; 
  • електрокоагуляція; 
  • хірургічне висічення (за необхідності поєднується з блефаропластикою).

Головна тактика лікування ксантоми на тлі спадкової дисліпідемії чи метаболічних захворювань – це зниження рівня холестерину та нормалізація ліпідного обміну. Тому апаратне видалення ксантоми у таких пацієнтів лікар може доповнити медикаментозною терапією. 

Велике значення має лікувальна дієта, спрямована на обмеження в раціоні тваринних жирів. Це особливо важливо для дітей та пацієнтів із метаболічними порушеннями.

Профілактика ксантом

Імовірність рецидивів залежить не лише від якості видалення пухлини, але також від успішного лікування основного захворювання. Лікарі Bogomolets Clinic чекають на очну консультацію або дистанційну діагностику, щоб усунути не тільки шкірний дефект, але й інші ускладнення.

Лікування ксантоми
Послуги
Лікування ксантоми — Фото 1
Видалення ліпоми
More Button
Детальніше
Ліпома - це дуже поширена доброякісна пухлина шкіри, яка відрізняється такими особливостями:складається виключно зі зрілих адипоцитів, тобто клітин підшкірної жирової клітковини;має вигляд підшкірної кульки завбільшки 1,5-2 см, яка може досягати 5-10 см; найчастіше виникає як одинична папула (
Лікування ксантоми — Фото 2
Лікування вродженого пігментного невусу
More Button
Детальніше
Невуси або родимки - це шкірні утворення, якими природа відмітила будь-яку, навіть смагляву і чорну, шкіру. Більшість родимок є вродженими, ефектно підкреслюють зовнішність і не становлять небезпеки для здоров'я. Але за певних несприятливих умов вони здатні перероджуватися в меланому -
Лікування ксантоми — Фото 3
Онлайн-консультації (дистанційна діагностика)
More Button
Детальніше
Онлайн-консультація - це діагностика новоутворень на шкірі лікарем за допомогою інструментів телемедицини. BOGOMOLETS CLINIC надає унікальну можливість кожній людині, у котрої є підозрілі родимки, гемангіоми, рубці, вугрова хвороба отримати висококваліфіковану консультацію досвідчених експертів, не
Лікування ксантоми — Фото 4
Карта родимок
More Button
Детальніше
25 000 виявлених у світі нових випадків злоякісної меланоми у 2021 році. 57 000 смертей. Як наслідок, рак шкіри є одним із найпоширеніших і смертоносних видів раку у світі протягом багатьох років. Тенденція все ще зростає. І за аналітикою дерматоонкологів до 2040 року кількість випадків може зрости
Лікування ксантоми — Фото 5
Лікування екземи
More Button
Детальніше
Екзема, також дерматит - це незаразне запальне захворювання шкіри, яке зустрічається у 3% дітей і дорослих і може вражати будь-яку частину тіла. Це досить глибоке запалення шкіри, яке розвивається в шипуватому шарі епідермісу і сосочковому шарі дерми. Протікаючи в гострій або хронічній формі,
Лікування ксантоми — Фото 6
Діагностика пігментних (родимих) плям
More Button
Детальніше
Пігментні або родимі плями - це унікальний малюнок людської шкіри, який являє собою локальне скупчення меланоцитів. Пігментні плями не завжди є захворюванням, що потребує лікування - але завжди потребують діагностики. Адже тільки професійне дерматологічне обстеження дає змогу визначити ступінь
Лікування ксантоми — Фото 7
Лікування атероми
More Button
Детальніше
Атерома - це доброякісна пухлина сальної залози, яка має свої особливості: у більшості випадків протікає як запально-інфекційний процес;виглядає як підшкірна шишка з гладкою поверхнею, шкіра над якою незмінена або почервоніла;може досягати значних розмірів;з'являється як одиничний елемент, але
Лікування ксантоми — Фото 8
Лікування атопічного дерматиту
More Button
Детальніше
Атопічний дерматит - це поширене запальне захворювання шкіри алергічного походження, що вирізняється спадковою схильністю, хронічним перебігом із частими рецидивами, схильністю до інфікування та гнійних ускладнень.Атопічний дерматит - це переважно дитяче захворювання, яке зустрічається у 20%
Лікування ксантоми — Фото 9
Консультація дерматолога із дерматоскопією
More Button
Детальніше
Дерматологічні захворювання вважаються одними з найпоширеніших. Здебільшого такі хвороби не відносяться до особливо важких і не завдають серйозної шкоди здоров'ю. Проте вони можуть провокувати різні запальні процеси і навіть онкологію, що погіршує самопочуття та загальний стан людини. Тому
Лікування ксантоми — Фото 10
Лікування акне (вугревої хвороби)
More Button
Детальніше
Акне - це поширена дерматологічна проблема, яка є актуальною для 90% людей юнацького та зрілого віку, загрожує тяжкими рубцевими змінами шкіри та потребує грамотного вирішення.Гармонійно поєднуючи сучасне лікування і професійний догляд, дерматологи Bogomolets Clinic допомагають пацієнтам
Лікування ксантоми — Фото 11
Лікування кропив'янки
More Button
Детальніше
Кропив'янка, також уртикарія, уртикарний висип - це запальне захворювання шкіри, що є однією з найяскравіших і найпоширеніших алергійних реакцій організму та перебігає в гострій або хронічній формі.Кропив'янка - це захворювання зі шкірними проявами, але багатофакторним механізмом розвитку: як
Лікування ксантоми — Фото 12
Лікування грибка нігтів
More Button
Детальніше
Грибок нігтів, також мікоз нігтів, дерматомікоз, грибкова оніхія або оніхомікоз - це грибкове ураження нігтьових пластин на руках і ногах, з яким стикається 10% людей. Чоловіки, особливо зрілого та похилого віку, схильні до захворювання більше за жінок.Грибок нігтів - це дерматомікоз, який важко

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію