Опік – це дуже поширене ураження шкіри та поверхні тіла, яке викликається зовнішніми факторами, потребує негайного лікування та відрізняється такими особливостями:
- може бути поверхневим або зачіпає глибокі шари шкіри і нижні тканини;
- опік легко отримати у домашніх умовах, на виробництві, а також при проходженні лікування чи косметичних процедур;
- Основними критеріями оцінки є причина і характер ураження (вид опіку), і навіть глибина і площа ураження;
- найлегшими та поверхневими вважаються опік парою та окропом;
- найважчим і найглибшим є опік металом;
- крім опіків шкіри, існують також опіки слизової оболонки (очей, ротової порожнини, глотки, стравоходу тощо);
- опікіи мають різне походження - але схема лікування будується по тому самому алгоритму для всіх;
- вибір методу лікування залежить як від глибини ураження (ступеня опіку), так і від площі (скільки % поверхні тіла уражено);
- для дітей небезпечною гранню вважається опік 3% поверхні тіла, для дорослих – 9%;
- поверхневі опіки потребують огляду кваліфікованим дерматологом;
- глибокі опіки вимагають невідкладної дерматологічної та хірургічної допомоги.
Хірурги-комбустіологи Bogomolets Clinic проводять невідкладне дерматологічне лікування опіків шкіри та післяопікових рубців у Києві. Ми працюємо з поверхневими та глибокими ураженнями різного походження, не залишаючи поза увагою навіть найлегший та найменший опік.
Які існують види опіків?
Залежно від походження, розрізняють такі опіки шкіри та слизових оболонок:
- Сонячні опіки – виникають внаслідок надлишкової інсоляції (в дорозі, при роботі на відкритому повітрі, на пляжі та в солярії). Найчастіше трапляються у проміжок між 11 та 16 годинами, коли сонце найактивніше.
- Термічні опіки з'являються під впливом високої температури. Найчастіше є поверхневими. До цього типу відноситься опік окропом, парою, гарячою їжею або відкритим вогнем (свічка, газова плита, вогнище, мангал). Також травми, отримані в результаті естетичних процедур: опіки після лазерної епіляції, відбілювання шкіри, кріодеструкції дефектів шкіри.
- Хімічні опіки – викликаються певними речовинами та сполуками: солями важких металів, лужними та кислотними розчинами (сюди належить і опік електролітом у автолюбителів).
Скільки всього ступенів опіків?
Опіки класифікуються за глибиною та ступенем тяжкості ураження тканин:
Опік 1 ступеня – вражає епідерміс та проявляється набряком, почервонінням та вираженою хворобливістю. Самостійно проходить протягом 3-5 діб та не залишає сліду.
Опік 2 ступеня - ушкоджує дерму і виражається почервонінням з утворенням пухирів, наповнених прозорим жовтуватим ексудатом (запальною рідиною). Ніколи не гоїться самостійно і завжди залишає після себе післяопікові рубці, у тому числі келоїдні.
Опік 3 ступеня – ураження досягає підшкірно-жирової клітковини, супроводжується розшаровуванням шкіри та формуванням бульбашок з скоринками.
Опік 4 ступеня – критичне ураження, що досягає м'язів, сухожилля та кісток. Супроводжується обвуглюванням кісткових та некрозом (омертвінням) м'яких тканин.
Як вимірюють опіки?
Ступінь ураження поверхні тіла при опіку вимірюють за допомогою так званого правила долоні. При цьому долоня рахується лише з одного боку. Згідно з цим розрахунком, площа однієї дорослої або дитячої долоні дорівнює 1% відповідно. Тобто якщо опік можна накрити десятьма долоньками – це означає, що уражено 10% поверхні тіла.
Тому, крім глибини, існує інша класифікація опіків, що дозволяє оцінити площу ураження поверхні тіла:
- 9% - верхня кінцівка.
- 18% – нижня кінцівка.
- 36% – тулуб.
- 10% – голова.
Склавши разом ці значення, де руки та ноги множаться на два, ми отримуємо 100%.
Чим небезпечний опік?
Опікова поразка небезпечна не тільки зовнішнім руйнуванням живих тканин, але також внутрішніми і навіть віддаленими в часі наслідками:
- у першій фазі будь-який опік стерильний - але з моменту отримання постраждалі тканини стають сприйнятливими до вторинного інфікування;
- глибокі опіки здатні викликати небезпечний життя сепсис (зараження крові);
- глибокі та великі опіки супроводжуються сильним зневодненням та порушенням роботи внутрішніх органів на тлі опікового шоку та опікової хвороби – це небезпечні для життя стани організму, що підвищують ризик летальності;
- сонячні опіки, особливо отримані в дитинстві та молодості, є головною причиною переродження родимок у рак шкіри та розвитку меланоми;
- опіки від сонця часто поєднуються з тепловим шоком та сонячним ударом;
- опіки від борщівника, опіки від кропиви та інших рослин здатні викликати алергічні реакції – набряк Квінке та анафілактичний шок, які небезпечні для життя та потребують екстреної медичної допомоги;
- неконтрольовані променеві опіки, які онкологічні пацієнти отримують як побічний ефект променевої терапії, здатні спалити слизові оболонки кишківника та серйозно порушити роботу ШКТ (аж до потреби у хірургічній реконструкції).
Що не потрібно робити при опіку?
Щоб не нашкодити собі чи близькій людині, категорично заборонені такі дії:
- не можна використовувати такі народні способи, як намазування сметаною чи олією – ці жирні продукти утворюють плівку, яка заважає охолоджуватися і лише сприяє ще більшому нагріванню та збільшенню глибини ураження шкіри;
- не можна прикладати до обпаленого місця лід та інші джерела екстремально низької температури – це викличе холодовий опік (акумулятори холоду, харчові продукти в глибокій заморозці, напої в бляшанках з холодильника);
- не можна проколювати пухирі та випускати рідину – це порушує стерильний мікробіом рани та пропускає всередину хвороботворні мікроорганізми;
- не можна намагатися самостійно зняти з себе синтетичний одяг, якщо він оплавився і в'ївся в шкіру - це збільшує площу пошкодження (краще залишити фрагменти, що в'їлися, як є, охолодити тіло під проточною водою і звернутися до лікаря).
Яка перша допомога при опіках?
Правильно надана долікарська допомога здатна швидко полегшити стан пацієнта, скоротити реабілітацію після лікування опіків та досягти якнайшвидшого відновлення. Лікарі Bogomolets Clinic дають пацієнтам такі рекомендації:
- Опіки першого ступеня потрібно охолодити під прохолодною проточною водою протягом 10-15 хвилин, доки не припинить боліти. Це робиться прямо в одязі та ефективно не пізніше 2 годин після травми. Якщо немає води – можна охолоджувати під вентилятором чи просто на повітрі. Рекомендується рясне питво чистої води - адже навіть найлегший і маленький опік викликає зниження об'єму циркулюючої крові (гіповолемію) та зневоднення. Такі поверхневі травми можна вилікувати в домашніх умовах, але краще звернутися до нашого лікаря. Особливо якщо постраждала дитина, важко хвора чи літня людина.
- Опіки другого ступеня необхідно обробити щадним антисептиком, який не містить спирту або жиру і не заважає дихати шкірі (Хлоргексидин, Мірамістін, Пантенол). Потім накласти суху стерильну пов'язку або спеціальну пов'язку гелю від опіків - і звернутися за допомогою до хірургів-дерматологів нашої клініки. Якщо турбують жар та біль – дозволяється прийняти нестероїдний протизапальний препарат (парацетамол, ібупрофен, німесулід).
- Опіки третього ступеня та опіки четвертого ступеня вимагають негайної госпіталізації до опікового відділення лікарні та лікуються хірургами-комбустіологами з використанням високотехнологічних хірургічних методів. До них відносяться пересадка шкіри, пластика місцевими тканинами пацієнта та вирощування власної шкіри за допомогою 3D принтера та стовбурових клітин.
Шкіра - наш надійний і в той же час вразливий охоронець. Але, захистивши вас від сонячного випромінювання, вогню чи хімії, вона втрачає здатність продовжувати захист організму.
Не гайте часу, звертайтеся за невідкладною дерматологічною допомогою при опіках у Києві до лікарів Bogomolets Clinic. При опіку у дітей та дорослих ми допомагаємо:
- з високою точністю діагностувати ступінь та тяжкість опікової рани;
- стабілізувати стан та покращити самопочуття пацієнта;
- усунути запальний процес та попередити гнійно-септичні ускладнення;
- коригувати рубцеві зміни та лікувати вже сформовані рубці;
- відновити еластичний та здоровий шкірний покрив.
Популярні питання про Допомога при опіках
Які опіки являються смертельними?
Опіки, що торкнулися понад 90% (у літніх людей — понад 60%) поверхні тіла, часто є смертельними.
Чи потрібно бинтувати опік?
Опікова поверхня дуже вразлива для дії зовнішніх факторів, насамперед інфекцій. Пов'язка на опікову поверхню дозволяє захистити її та прискорити процес одужання.
Чим мазати опік після того, як лопнув пухир?
Якщо пухир лопнув сам, необхідно обробити рану антисептиком для опіків або закритий її сухою стерильною пов'язкою і звернутисяся до фахівця. Перекис водню, зеленку та інші спиртовмісні розчини використовувати заборонено.