Лікування лишаю у Києві

Лишай, також ліхен - це збірна назва цілої групи інфекційних і неінфекційних шкірних захворювань, об'єднує які прояв у вигляді висипу. Термін "лишай" походить від грецького слова "ліхен" (lichen), яким батько медицини Гіппократ називав будь-який висип, що свербить, на шкірі.

Лишай на обличчі фото Bogomolets Clinic

Лишаю властива велика видова різноманітність. Він схильний до тривалого хронічного перебігу і рецидивів. Але, всупереч поширеній помилці, далеко не завжди заразний для оточуючих людей і не лікується домашніми засобами. 

Дерматологи Bogomolets Clinic легко диференціюють усі види лишаю від інших шкірних хвороб із подібною симптоматикою й ефективно лікують лишаї, навіть найскладніші форми.

Причини лишаю 

Неінфекційний лишай у людини виникає як місцева реакція організму на запальний процес або алергічний фактор. 

Інфекційний лишай розвивається внаслідок бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. До факторів ризику належать наступні фактори:

 • травми шкірного покриву: подряпини, порізи, післяопераційні рани, 

 • контакт із хворою твариною або людиною, 

 • недотримання особистої гігієни: користування спільними рушниками, постільною білизною, одягом, 

 • ослаблений імунітет, 

 • хронічний стрес, 

 • негативні емоції.

Види та симптоми лишаю 

Лишай локалізується на шкірі або волосистій частині голови, зрідка на нігтьових пластинах. Будь-який лишайний висип проявляється множинними папулами (вузликовими висипаннями) або бляшками (плямами) рожево-червоного кольору, які збільшуються, сверблять і лущаться.

Види лишаю у людей різноманітні за походженням і клінічною симптоматикою:

 • Стригучий лишай (трихофітія) - найпоширеніший тип лишаю, за якого грибкова інфекція вражає шкіру тіла та волосяну частину голови з утворенням круглих ділянок, позбавлених волосся Найчастіше заражаються діти після контакту з хворою кішкою або собакою.
 • Червоний плоский лишай (лишай Вільсона) - неінфекційне запальне ураження шкіри, нігтів і слизових оболонок. Локалізується в ділянці суглобів кінцівок, на статевих органах і в роті.
 • Висівкоподібний (різнобарвний) лишай - не заразне ураження шкіри дріжджоподібними грибами, які пригнічують активність меланіну і перешкоджають отриманню засмаги. Виникає на плечах, спині та грудях після літнього відпочинку. Частіше хворіють юнаки з жирною і пітливою шкірою. 
 • Рожевий лишай Жибера - інфекційно-алергічний тип лишаю, до якого більше схильні діти і жінки з ослабленим імунітетом. Починається з появи материнської плями, яка швидко перетворюється на рясний висип. Протікає з фазами загострень.
 • Мокнучий лишай (екзема) - незаразне запалення шипуватого шару епідермісу і сосочкового шару дерми. Проявляється дрібними водянистими пухирцями в поєднанні з лущенням.
 • Лускатий лишай (псоріаз) - незаразне аутоімунне захворювання шкіри, здатне передаватися у спадок. Характеризується чергуванням періодів загострення і ремісії.
 • Оперізувальний лишай або оперізувальний герпес - заразне ураження вірусом Варіцелла-Зостер (герпесвірусом 3 типу), який також викликає вітряну віспу. Відрізняється висипанням дрібних пухирців по ходу нерва, печінням і вираженим больовим синдромом.

Чим небезпечний лишай 

Ігноруючи або активно розчісуючи перші лишайні плями на шкірі, можна спровокувати поширення місцевого процесу по всьому тілу. Це особливо небезпечно для дітей, чия імунна система ще остаточно не сформована і не в змозі забезпечити гідний захист організму від збудника.

Самолікування домашніми засобами може спричинити опік шкіри, а також спровокувати вторинне інфікування і гнійний процес у вогнищі висипу. Нелікований лишай волосистої частини голови призводить до розвитку вогнищ алопеції (облисіння). Оперізувальний лишай здатний залишати після себе постгерпетичну невралгію (хронічні болі).

Діагностика лишаю

Завдяки високому ступеню кваліфікації та багатому практичному досвіду, консультація наших дерматологів відбувається без додаткових витрат на непотрібні аналізи. Лишай у дітей і дорослих діагностується в процесі клінічного огляду з використанням дерматоскопії та взяттям зішкрібка шкіри для посіву на мікрофлору. Грибкова інфекція визначається за характерним світінням під час огляду під лампою Вуда.

Диференціальна діагностика відрізняє види лишаю один від одного, а також від алергічного дерматиту, атопічного дерматиту, діатезу, кандидозу, хвороби Дар'є-Вайта, корости та сифілітичних висипань.

Лікування лишаю в Bogomolets Clinic

Для кожного маленького і дорослого пацієнта наші лікарі підбирають індивідуальне лікування лишаю, яке швидко усуває симптоматику і попереджає розвиток ускладнень. Зазвичай, лікування лишаю включає такі методи:

Зовнішня або системна медикаментозна терапія. Залежно від типу лишаю, включає:

 • кортикостероїди, 
 • антибіотики, 
 • противірусні препарати, 
 • протигрибкові препарати, 
 • антигістамінні засоби, 
 • ентеросорбенти.

Лазерна терапія. Цей метод може бути ефективним у лікуванні деяких типів лишаю, допомагаючи знищити патогенні мікроорганізми та прискорити загоєння шкіри.

Лишайні плями, лікування яких триває від 2 до 6 тижнів, повністю зникають. У випадках важких форм та хронічного перебігу хвороби може бути досягнута стійка ремісія, що дозволяє пацієнтові позбутися неприємних симптомів і вести активне життя без обмежень.

Профілактика лишаю

Лишайні плями на тілі потребують особливого догляду і уваги. Ось кілька корисних порад для тих, хто має цю проблему:

 1. Уникайте чухання лишайних плям руками або використання мочалки, оскільки це може посилювати подразнення шкіри та розповсюдження інфекції.
 2. Не використовуйте будь-які засоби для миття або мазання лишайних плям, крім тих, які були призначені лікарем. Використання неправильних засобів може призвести до загострення симптомів та ускладнень.
 3. Віддайте перевагу натуральному одягу з бавовни або льону, оскільки вони дозволяють шкірі дихати і запобігають подразненню.
 4. Регулярно обробляйте одяг хворої дитини або дорослого термічно: прання на високій температурі, виварювання та прасування допоможуть усунути бактерії та грибки, які можуть бути причиною лишайних плям.
 5. Забезпечте достатню гігієну шкіри, ретельно доглядаючи за нею за допомогою лікарських засобів і м'яких миючих засобів, рекомендованих лікарем.

Дотримання цих порад допоможе зменшити дискомфорт, пов'язаний з лишайними плямами, та сприятиме швидшому одужанню.

Протистояти появі лишаю допоможе міцний імунітет і особиста гігієна. А вилікувати лишай, який уже з'явився на шкірі, допоможуть лікарі Bogomolets Clinic.

Лікування лишаю

Популярні питання про Лікування лишаю

Чи можна сплутати лишай з іншою хворобою?

Внаслідок надмірної подібності лускоподібний лишай можна сплутати з іншими різновидами дерматозів або висипаннями, що виникають як другорядна ознака інших патологічних станів. Тому для точної діагностики потрібно пройти консультацію у кваліфікованого дерматолога.

Чи лікується лишай йодом?

Не рекомендується використовувати йод для лікування лишаю Жибера, оскільки цей метод є неефективним. Йод не може проникнути у глибокі шари шкіри, де знаходиться збудник захворювання. Крім того, йод може призвести до висушування та подразнення шкіри. Лікування має бути призначене лише дерматологом.

Ціни на Лікування лишаю у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-дерматолога з дерматоскопією

Лікарі, що надають цю послугу

Детальніше
Дерматовенеролог

Досвід більше 23 років, вища категорія

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію