Гемангіома - це судинне новоутворення, яке для 10% малюків віком до 1 року стає першим у житті діагнозом. Починаючись з малопомітної рожевої плями або проявляючись одразу після народження, гемангіома здатна досягати значних розмірів і проростати вглиб тканин. Ця яскраво-червона пухлина, схожа на родиму пляму, викликає страх у батьків - а згодом і психологічні комплекси у дитини.
Дерматологи Bogomolets Clinic пропонують батькам і малечі власний підхід до лікування гемангіоми: без болю, операційних розрізів і рубців. Домагатися успішних і високоестетичних результатів нам допомагають 25-річний досвід, екстемпоральні препарати за авторським рецептом лікарки Богомолець і щира любов до українських малюків.
Гемангіома - судинна пухлина, яка успішно лікується
Гемангіома - це доброякісна судинна пухлина вродженого або набутого характеру. Зазвичай виникає як одиничне новоутворення, але також трапляються випадки множинної гемангіоми в кількості від 5 дрібних вогнищ (множинний гемангіоматоз).
Гемангіома на шкірі сформована шкірними і підшкірними судинами, які забезпечують фазу активної проліферації і швидке збільшення пухлини протягом перших 12 місяців життя (до віку 1 року). Зростання може відбуватися як поверхнево, збільшуючи розміри новоутворення завширшки (капілярна гемангіома), так і глибоко, надаючи опуклість у висоту (кавернозна гемангіома).
Причини гемангіоми
Одна з останніх теорій патогенезу цієї пухлини зауважує, що судини гемангіоми і судини плаценти абсолютно ідентичні. І в період вагітності ці судини мігрують із плаценти в ділянку майбутнього дефекту. Однак спадковість батьків тут не відіграє жодної ролі.
Близько 75% пацієнтів - це дівчатка. Також пухлина схильна виникати у передчасно народжених дітей. Оскільки у недоношеної дитини слабо розвинена гіподерма: підшкірна жирова клітковина, відсутність якої робить шкіру особливо вразливою.
Види гемангіом
Сучасна класифікація виділяє два типи гемангіом, які різняться походженням і перебігом:
- Вроджена гемангіома - присутня на шкірі немовляти з самого народження
- Набута гемангіома - розвивається протягом двох тижнів або 2 місяців після народження.
Чим небезпечна гемангіома
Всупереч побоюванням батьків, гемангіома не перероджується в рак і не метастазує. Але є інша загроза - вона стосується тих випадків, коли пухлина має критичну локалізацію поблизу природних отворів (гемангіома на обличчі в ділянці губ і рота, у носі, у вусі, на статевих органах) і тим самим утруднює процеси життєдіяльності. Якщо упустити час і допустити глибоке проростання, то дитина ризикує втратити зір або слух.
Гемангіома у новонароджених не болить, не викликає фізичного занепокоєння і не заважає сну. Однак вона нешкідлива доти, доки на поверхні не з'являються виразки. Це відбувається внаслідок росту пухлини та за умов відсутності лікування. Тому так важливо не допустити ускладнень - і своєчасно звернутися до дерматолога за правильною діагностикою та якісним лікуванням.
Діагностика гемангіоми
Діагноз ставиться виходячи з клінічного огляду. Дерматоскопія дозволяє виконати диференціальну діагностику гемангіоми, що відрізняє дане новоутворення від судинних невусів і мальформацій: невуса Унни (винної плями), родимої плями.
Якщо гемангіома підлягає видаленню, ми призначаємо маленькому пацієнту УЗД на апараті ультразвукової діагностики Bogomolets Clinic для визначення глибини проростання.
Лікування гемангіоми у дітей у Bogomolets Clinic
Дерматологи нашої клініки чудово лікують гемангіому у дітей, а також її ускладнення у вигляді виразок. Наші лікарі застосовують у щоденній практиці сучасні американські та європейські протоколи лікування. Відповідно до колишніх протоколів педіатричної практики, при гемангіомі призначалося лише динамічне спостереження без консервативної терапії, а важких випадках – хірургічне висічення під загальним наркозом. Але наша лікарська тактика та досвід підтверджують, що краще застосовувати місцеву терапію, ніж не діяти в очікуванні регресії та чекати на ускладнення.
Гемангіомам властива спонтанна регресія – але це відбувається лише після першого року життя. А за рік пухлина проходить фазу активного зростання та встигає прорости вглиб. Тому немовлятам до 1 року ми рекомендуємо місцеву медикаментозну та лазерну терапію.
Наші дерматологи проводять сучасне терапевтичне лікування гемангіоми, уникаючи бездіяльності та травматичного хірургічного видалення на користь наступних методів:
Медикаментозна терапія – включає бета-блокатори місцевої дії (анаприлін, тимолол). Спеціально для маленьких пацієнтів професор Ольга Богомолець створила гель OLGEM.
Лазерна терапія – використовується абляційний судинний лазер VBeam Perfecta із довжиною хвилі 595 нм (Candela, США). Ми підключаємо лазер відразу або в тих випадках, якщо через місяць терапії немає регресу. При комбінованому застосуванні лазер підсилює абсорбцію та терапевтичну дію мазі
Вибір методу та тривалість лікування залежать від активності гемангіоми. Якщо гемангіома плоска та поверхнева – вистачає 4 місяці терапії. Якщо гемангіома опукла і встигла прорости углиб – терапія розтягується на 8-12 місяців.
Лікування гемангіоми бета-блокаторами за рецептом доктора Богомолець у комплексі з лазерною терапією забезпечує чудовий результат. Після терапевтичного лікування спостерігається зупинка росту пухлини, патологічні тканини розсмоктуються, вогнище пігментації світлішає, з'являється ріст волосся – шкірний покрив повністю відновлюється до здорового стану.
Наші дерматологи з радістю чекають на ваших малюків на прийом. Адже здорова дитина робить щасливими не лише батьків – а й лікарів, які зуміли її вилікувати.
Популярні питання про Лікування гемангіоми
Що провокує зростання гемангіоми?
Причини появи гемангіом остаточно не вивчені. Згідно з однією з теорій, клітини ендотелію, що розрослися, можуть бути залишковими ембріональними клітинами. Інше припущення полягає в тому, що гемангіома починає рости внутрішньоутробно в умовах хронічного нестачі кисню.
Що буде, якщо не видалити гемангіому?
Також згодом може розвиватися некроз чи деформація тканин. Може виникнути ризик розростання освіти внутрішні органи. Також, залежно від розташування гемангіоми, існує ймовірність порушення зору, слуху, проблем з диханням. Наприклад, якщо утворення розташовується близько до ока, вуха, носа.
Що розсмоктує гемангіому?
Найсучаснішим методом видалення таких судинних пухлин є черезшкірна лазерна коагуляція. Лазер дозволяє назавжди позбутися гемангіом, навіть множинних, без хворобливих відчуттів. Вплив лазера не травмує шкіру дитини, не залишає шрамів, сприяє розсмоктуванню утворень.