Лікування кропив'янки у Києві

Кропив'янка, також уртикарія, уртикарний висип - це запальне захворювання шкіри, що є однією з найяскравіших і найпоширеніших алергійних реакцій організму та перебігає в гострій або хронічній формі.

Кропив'янка - це захворювання зі шкірними проявами, але багатофакторним механізмом розвитку: як алергічним, так і неалергічним. Саме тому діагностика та лікування цього алергодерматозу є одними з найскладніших у дерматологічній практиці. Приблизно 30-40% людей хоча б раз у житті відчували кропив'яний висип на власній шкірі.

Кожній дитині та дорослому з уртикарним висипом дерматологи Bogomolets Clinic допоможуть визначити тип кропив'янки, швидко й ефективно купірувати симптоматику та запобігти важким системним ускладненням.

Причини кропив'янки

Алергічна кропив'янка трапляється частіше і виникає як негайна реакція імунітету з викидом гістаміну і серотоніну у відповідь на продукти-алергени (полуницю, рибу, морепродукти, яйця, молоко, горіхи, пшеницю, сою), хімічні речовини, ліки, укуси комах.

Псевдоалергічна кропив'янка розвивається без участі імунітету та алергічних антитіл як реакція організму на фізичні чинники: стрес, холод, тепло, навантаження, голодування. У більшості людей з такою реакцією є хвороби печінки або ШКТ, аутоімунні захворювання, хронічні інфекції.

Симптоми та види кропив'янки

Кропив'янка на спині фото Bogomolets Clinic

Свою назву кропив'янка отримала через характерний висип, що нагадує пухирі від опіку кропивою. Висип у разі кропив'янки виражається сильним свербінням, почервонінням, запаленням, набряком, блідо-рожевими пухирями різної форми і величини. Пухирям властива міграція і поява то на одному, то на іншому місці. Це призводить до злиття у величезні бляшки і швидкого поширення по всьому тілу.

Гостра кропив'янка на тілі зберігається до 24 годин або кількох днів (70% випадків), хронічна - від 6 тижнів до кількох місяців і навіть років (30% випадків). Кропив'янка класифікується на такі види: 

 • Ідіопатична кропив'янка - у більшості випадків хронічна форма нез'ясованої етіології.
 • Дермографічна кропив'янка або спадковий дермографізм - поширена форма захворювання невідомої етіології (5% випадків), за якої шкіра реагує на будь-яке механічне подразнення почервонінням, свербінням і утворенням пухирів. Симптоми минають самостійно протягом 30 хвилин.
 • Холодова кропив'янка - поширена серед дітей і жінок форма, яка спостерігається восени та взимку як алергія на низьку температуру навколишнього середовища.
 • Сонячна кропив'янка - рідкісний фотодерматоз, який виникає переважно у молодих жінок навесні та влітку як алергія на сонячне випромінювання.
 • Холінергічна кропив'янка - рідкісна аутоімунна форма, яка розвивається у відповідь на емоційний стрес, потовиділення під час фізичних навантажень, гарячий душ.
 • Пігментна кропив'янка або шкірний мастоцитоз - рідкісне генетичне захворювання, яке виникає переважно в дітей і являє собою хронічну алергію у вигляді безлічі пігментованих плям.

Чим небезпечна кропив'янка

Кропив'янка на обличчі, шиї може стати життєзагрозливим станом, якщо поєднується з набряком Квінке (ангіоневротичним набряком). Гостра кропив'янка і набряк Квінке виникають одночасно або коли перший стан викликає другий.

І якщо за кропив'янки відбувається неглибокий набряк шкіри, то за набряку Квінке цей процес поширюється на шкірний покрив, слизові оболонки та підшкірну жирову клітковину настільки глибоко, що заважає природним процесам життєдіяльності. Ускладнюється дихання, ковтання, координація в просторі.

На тлі гострої нестачі кисню людина може впасти в кому, тому потребує екстреної госпіталізації та надання невідкладної допомоги. 

Діагностика кропив'янки

Досвідчений дерматолог ідентифікує кропив'янку на підставі візуального огляду з дерматоскопією, збору сімейного анамнезу та аналізу крові на алергологічний профіль за потреби.

Кропив'янку слід диференціювати від уртикарного васкуліту (ангіїту). Це аутоімунне захворювання, яке в більшості випадків вражає молодих жінок у віці 30-40 років. Але, на відміну від кропив'янки, пухирі за уртикарного васкуліту поєднуються з петехіями (крапковими крововиливами), замість свербежу супроводжуються болем і тримаються довше 48 годин. Для підтвердження ангіїту необхідна біопсія шкіри на гістологічне дослідження.

Лікування кропив'янки у Києві в Bogomolets Clinic

Лікування кропив'янки в київській дерматологічній клініці - це командна робота, в якій бере участь не тільки дерматолог, а й суміжні фахівці: терапевт, алерголог-імунолог, ендокринолог. Після індивідуально підібраної терапії шкіра повністю відновлюється до початкового стану:

 • виявлення і по можливості уникнення контакту з алергеном або провокуючим фактором (дієта, корекція способу життя);
 • медикаментозна терапія - неседативні антигістамінні засоби (дезлоратадин, цетиризин, левоцетиризин, фексофенадин), ентеросорбенти, у важких випадках кортикостероїдні гормони (дексаметазон, преднізолон).

Профілактика кропив'янки

Навіть якщо ви не алергік - необхідно утримуватися від вживання харчових продуктів, використання лікарських засобів і контакту з речовинами, до яких хоча б раз була помічена підвищена чутливість. Також для профілактики кропив'янки слід уникати:

 • сильних емоційних переживань, 

 • перевтоми, 

 • тривалого переохолодження,

 • перебування на сонці.

Не варто займатися самолікуванням і гаяти час, коли є ті, хто має 20-річний клінічний досвід і кому не байдуже здоров'я української нації. Якщо у вас регулярно виникають симптоми кропив'янки - Bogomolets Clinic завжди поруч - на прийомі в київській клініці та в режимі дистанційної консультації.

Лікування кропив'янки

Популярні питання про Лікування кропив'янки

Що можна переплутати з кропив'янкою?

Незважаючи на характерний зовнішній вид, кропив'янку можна переплутати з деякими захворюваннями шкіри, які можуть бути схожими зовні та/або супроводжуються свербінням. Зокрема це може бути атопічний дерматит, макулопапульозний медикаментозний висип, контактний дерматит, укуси комах, мультиформну еритему, розовий лишай та деякі інші.
Тому для детальної діагностики потрібно звернутися до дерматологічної клініки та не займатися самолікуванням.

Ціни на Лікування кропив'янки у Києві

Записатись на консультацію
Консультація лікаря-дерматолога з дерматоскопією

Лікарі, що надають цю послугу

Детальніше
Дерматовенеролог

Досвід більше 23 років, вища категорія

Основний професійний інтерес - дерматологія, дерматоонкологія, трихологія, пухлини нігтів

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію