<span class="field field--name-title field--type-string field--label-hidden">Лікування атопічного дерматиту у дітей</span> у Києві

Атопічний дерматит, також атопічна екзема, дитяча екзема, - це поширене запальне захворювання шкіри алергічного походження, що вирізняється спадковою схильністю, хронічним перебігом із частими рецидивами, схильністю до інфікування та гнійних ускладнень.

Атопічний дерматит - це переважно дитяче захворювання, яке зустрічається у 20% новонароджених і 40% дітей раннього віку. Однак у 10% випадків також спостерігається атопічний дерматит у дорослих.

Дитячі дерматологи Bogomolets Clinic ставляться до найменших з любов'ю та увагою, а до атопічної екземи - з професіоналізмом і суворістю. Наші лікарі швидко купірують загострення, підбирають правильну лікувальну косметику і захищають ніжну шкіру малюка від запалення і суперінфекцій.

Причини атопічної екземи

Основна причина атопічного дерматиту - це атопія шкіри, тобто підвищена сенсибілізація (чутливість) до алергенів. І навіть до тих речовин, які для здорової людини не є подразниками, порушується бар'єрна функція шкіри та імунологічні механізми.

Атопічний дерматит часто плутають з алергічним дерматитом. Однак атопія та алергія - це різні поняття, а не дві назви одного й того ж захворювання. Як і алергія, атопія є реакцією гіперчутливості організму і супроводжується викидом гістамінів. Але, на відміну від алергії, атопія має лише один механізм розвитку. Це реакція гіперчутливості I типу, яка викликається імуноглобулінами Е (IgE-антитілами). Тому атопія у дітей (зокрема, новонароджених немовлят) найчастіше є спадковою (втрата білка, що відповідає за захист шкіри) і проявляється вже в ранньому віці.

Дитячий атопічний дерматит і психосоматика взаємопов'язані сильніше, ніж у випадку екземи. Особливо сильними чинниками є такі почуття, як самотність, незахищеність, страх втрати та розлуки (з батьками, друзями).

Симптоми та види атопічного дерматиту

Зазвичай шкіра за атопічної екземи вирізняється підвищеною сухістю, хоча можливі варіанти з ранками, що мокнуть, і пітницею. До основних симптомів належать сильний свербіж шкіри, почервоніння, водянисті бульбашки із серозною або сукровичною рідиною, лущення і тріщини, через які чітко видно шкірний малюнок. За тяжкого перебігу на місці пухирців, що розкрилися, формується кірка, яка повністю вкриває обличчя або тіло.

Залежно від віку, атопічний дерматит має три форми:

  • Дитяча форма - триває з 3-12 місяців до 3 років. Локалізується на обличчі, сідницях і кінцівках.
  • Дитяча форма - триває з 3 до 7 років. Розташовується на обличчі, за вухами, на згинальних поверхнях рук і ніг.
  • Доросла форма - триває до 30-40 років. Характеризується яскравими еритематозно-сквамозними висипаннями, симетрично розташованими на шиї, руках і ногах. Здатна до мимовільної регресії.

Атопічний дерматит на обличчі в 30% випадків поєднується з харчовою алергією, сезонною алергією (полінозом, алергічним ринітом) і бронхіальною астмою. Ці захворювання проявляються почервонінням очей, сльозотечею, чханням, нежиттю, першінням у горлі, кашлем і нападами задухи.

Чим небезпечний атопічний дерматит

Хронічний атопічний дерматит загрожує ураженням великих ділянок шкіри та приєднанням бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Зокрема, золотистого стафілокока та герпесвірусів.

У разі частих рецидивів атопічний дерматит здатний переходити в герпетиформну екзему Капоші. Герпетична екзема - небезпечне ускладнення, яке супроводжується утворенням множинних ерозій і виразок, здатних призводити до піодермії, гнійного отиту і навіть сепсису (зараження крові), піднімається температура, збільшуються лімфовузли, також схильні до поширення бородавок і контагіозного молюска.

Діагностика атопічного дерматиту

Дерматолог діагностує атопічний дерматит у дітей у процесі клінічного огляду з дерматоскопією, враховуючи характерні симптоми, типові місця локалізації та сімейний анамнез (хворіє один або обоє батьків). Підтвердити діагноз допомагає аналіз крові на імуноглобулін Е (IgE загальний). Диференціальна діагностика необхідна для відмінності від псоріазу.

Якщо є необхідність, ми призначаємо додаткову консультацію наших суміжних фахівців: педіатра, алерголога, психотерапевта.

Лікування атопічного дерматиту у Bogomolets Clinic

Лікування дитячої екземи рекомендується проводити якомога раніше. Нашим пацієнтам ми підбираємо комплексну і тривалу медикаментозну терапію:

  • місцева терапія за початкової та легкої форми (топічні глюкокортикостероїди, емоленти, топічні інгібітори кальциневрину);
  • системна терапія за важкої форми і гнійно-септичних ускладнень (глюкокортикостероїди, антигістамінні препарати, антибіотики, противірусні засоби, імуномодулятори, седативні препарати, фототерапія);
  • Індивідуально підібране нашими дерматологами лікування атопічної екземи швидко купірує місцевий запальний процес на шкірі та усуває свербіння шкіри, набряк тканин і ексудацію за наявності ранок, які мокнуть.

Профілактика атопічного дерматиту

Дитину з дерматитом необхідно максимально захистити від емоційного напруження і стресу. З раціону бажано виключити всі продукти-алергени (молоко, яйця, морепродукти, солодощі, лимонад), на які виникає атопічна реакція.

Кімнату малюка потрібно регулярно провітрювати, підтримуючи температуру повітря в межах +18-22°C, а вологість 40-60%. Температуру води у ванній слід знизити до стану теплої. Замість інтенсивного тертя акуратно промакувати обличчя і тіло рушником, а після кожного купання наносити пом'якшувальні та зволожувальні креми-емоленти для підтримки гідроліпідної мантії шкіри. Корисні рекомендації щодо догляду за шкірою ви можете отримати у наших дерматологів.

Майбутня мама має за можливості уникати сильних переживань, куріння та контакту з алергенами (харчовими, зовнішніми). За таких умов вагітність завершиться народженням здорового малюка, який не має вродженої схильності до атопічних і алергічних реакцій.

Лікування атопічного дерматиту у дітей
Консультація дитячого дерматолога з дерматоскопією
Наша команда
Детальніше
Дерматовенеролог

Досвід більше 23 років, вища категорія

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Записатись на консультацію