Меланому можна визначити по родимці, що блищить, — дерматоонколог Ірина Сидоренко

Меланому можна визначити по родимці, що блищить, — дерматоонколог Ірина Сидоренко — Фото 1
 

Люди, помітивши, що родимка почала швидко зростати чи змінювати колір, лякаються: а раптом це меланома? Слово, незнайоме багатьом із нас ще два десятиліття тому, сьогодні знають навіть школярі. За 10 років проведення Дня меланоми в України (з 2009 по 2018 роки) лікарі оглянули 379 360 осіб, серед яких виявили 1168 випадків меланоми та 3541 — раку шкіри («ФАКТИ» докладно розповідали, про так, про лікування цього небезпечного захворювання). Меланома - найагресивніший вид раку шкіри з швидким перебігом і утворенням метастазів. Але якщо її виявити своєчасно — коли невинна родимка тільки починає перероджуватися в злоякісну пухлину — і видалити, то пацієнту можна зберегти життя. Як не пропустити переродження родимки? Чим небезпечний сонячний опік? Чи потрібно видаляти кератому? На ці та інші питання наших читачів під час прямої лінії «ФАКТІВ» відповіла керівник Центру діагностики родимок та раку шкіри Інституту дерматокосметології доктора Богомолець Ірина Сидоренко.

 

«Меланома — найагресивніший рак шкіри, який стрімко розвивається і дає метастази»

— Здрастуйте, Ірино Іванівно! Вам дзвонить Інна з Києва, 38 років. У мене недавно біля ліктя з'явилася нова родимка. Вона не болить, не свербить. Чи потрібно її показати лікареві?
— Думаю, можна якийсь час поспостерігати за батьківщиною самостійно. Подивіться, чи схожа вона на інші родимки чи відрізняється за кольором, яскравістю, блиском? Зростає? Як швидко? Якщо освіта раптом збільшилася до п'яти міліметрів і більше, треба показати її дерматологу.

— Вперше чую про блиск.

— Блискучу родимку важко не помітити: вона одразу кидається в очі. Важливо і те, скільки у вас родимок. Помічено таку закономірність: якщо багато, то нові освіти частіше виникають, але повільніше розвиваються. Імунна система загартована рутинним процесом. У разі, коли родимок мало, нова освіта може рости досить швидко, що небезпечно.

*— Ольга з Павлограда. Не раз чула, що перед відпусткою на морі, а особливо після нього, потрібно пройти огляд у дерматолога. Це неодмінно?

— У людей з великою кількістю родимок підвищений ризик розвитку раку шкіри, тому їм двічі на рік слід відвідувати дерматолога. Навіть коли така людина не загоряє, на тілі іноді з'являється підозріла родимка, яку важливо не пропустити. Серед моїх пацієнтів є хлопчик із так званим диспластичним синдромом, який ретельно уникає прямих сонячних променів. Його родимки стали набагато блідішими.

Іншим людям досить регулярно оглядати себе та своїх близьких самостійно. Не нервувати даремно. До родини підходять нервові закінчення, і стрес для неї катастрофа, яка може підштовхнути переродження. Помітивши будь-які зміни - негайно до лікаря.

*— Таміла з Бердянська Запорізької області. Чому меланома виділена окремо зі всіх видів раку шкіри?

— Це найагресивніша форма раку шкіри. Вона стрімко розвивається, інтенсивно дає метастази і погано піддається лікуванню. Чудово, якщо лікар виявляє переродження родимки на ранньому етапі, коли вона менше пов'язана з судинами. У верхньому шарі шкіри судини дрібні, а вглиб - збільшуються. Тому поверхнева форма меланоми «стелеться» по поверхні шкіри і довше не дає метастази. Коли її прибирають, то розвиток злоякісного процесу припиняється. Інша меланома формує вузол і швидше йде вглиб, до великих судин, що набагато небезпечніше.

*— дзвонить Лариса з міста Кривий Ріг. Прочитала в анонсі «ФАКТІВ», що меланома може бути на вушних раковинах. Це тому, що вуха часто обгорають?

— Так, а сонячний опік — провокуючий фактор. Добре би нашим модельєрам зробити модний головний убір на літо типу буденнівки — з козирком, що захищає обличчя, із захистом для вух, на которих часто виникають родимки. А взагалі вони на тілі з'являються поступово: вроджені ще до року, придбані з трьох-п'яти до 18 років. Далі набагато менше.

— Колись прочитала у «ФАКТАХ» про піднігтьову меланому. Де ще може розвиватись ця пухлина?

— У будь-яких місцях: на задній поверхні плечової області, волосистої частини голови, на спині, на ногі під колінами, де її складно помітити самому. У мене був пацієнт — 18-річний спортсмен, який займається серфінгом, у якого після чотирьох років тренувань (зазвичай він плавав на дошці в плавках) на стегні виникла маленька меланома. На щастя, ми її вчасно видалили. Тепер хлопець тренується лише у спеціальному костюмі. Особлива проблема — меланома на очному яблуку. Навіть діагностична біопсія — непросте завдання для онколога та офтальмолога, не кажучи вже про лікування.

*— турбує Тетяна із міста Суми. Скажіть, чи може бути одночасно кілька меланом?

— Раніше вважалося, що ні, але зараз кілька раків шкіри в одного пацієнта не рідкість. У моїй практиці був випадок, коли видалили меланому, що починається в доброякісному невусі, і водночас інша освіта поруч. Воно не викликало підозр, але гістологи виявили в ньому злоякісні клітини. Буває, що у літньої людини, яка часто обгоряла на сонці під час роботи на дачній ділянці або в городі, знаходимо базаліому (один з видів раку шкіри) і меланому.

— Після того, як видалили меланому і людина одужала, потрібно регулярно проходити огляд?

— Неодмінно. Пацієнт протягом п'яти років повинен спостерігатися у онколога. Якщо один раз стався збій і імунний нагляд не розпізнав небезпечні клітини, то де гарантія, що це не повториться?

АККОРД: ознаки меланоми

А — асиметрія: умовна вісь ділить родимку на дві нерівні частини.
К — край: нерівний, рваний, із зузуринами.
К — кровоточивість: родимка починає кровоточити.
О — окрас: зміна кольору, зникнення забарвлення, поява вкраплень.
Р — розмір: зміна висоти чи ширини.
Д — динаміка: поява скоринок, тріщин, випадання волосків.

«Малюкам до трьох років засмагати не можна»

*— Пряма лінія? Дзвонить Валентина із міста Луцьк. Минулого року ми їздили з однорічним сином на море, де він сильно обгорів. Чим це загрожує в майбутньому?

— Дітям до трьох років не можна засмагати на пляжі. Наша шкіра запам'ятовує вплив сонця за всі роки життя. Чим більше дитина в дитинстві засмагала і, ще гірше, перенесла сонячні опіки, тим вищий у дорослому житті ризик розвитку меланоми. Особливо погано реагують на сонце світлошкірі і світлоокі люди зі світлим, русявим і рудим волоссям. Це фототип, найбільш чутливий до ультрафіолетового опромінення. Також високий ризик розвитку меланоми у людей, у сім'ях яких були випадки захворювання.

— В час вагітності всі мої родимки були набагато помітнішими. Що це означає?

— Гормональні зміни, навіть ті, які жінки переживають щомісяця, впливають на особливості вироблення пігменту. Вагітні часто зауважують, що під час виношування дитини родимки ніби наливаються, стають яскравішими. Якщо жінка завагітніла за допомогою методу екстракорпорального запліднення (ЕКО), то повинна ретельно стежити за своїми родимками: гормональна стимуляція може збільшити ризик переродження.

*— Можу я поговорити з лікарем? Мене звуть Юлія, дзвоню з Нікополя. Минулого літа я засмагала в купальнику з великим декольте. В цій області через сильний сонячний опік з'явилися пухирі, які ближче до осені перетворилися на негарні плями. Як їх позбутися?

— Через надмірний вплив сонця в місці опіку на шкірі можуть з'явитися коричневі ластовиння, або солярне лентиго (так правильно вони називаються). Пацієнт роздягається, і бачимо, що шкіра біла, але зрадницькі плями видають, що в цьому місці був опік.

Прохолодний сезон раджу звернутися до лікаря, щоб спробувати освітлити лентиго. Однак, коли знову вийдете на сонце, плями можуть відновитися. Тому влітку щодня використовуйте сонцезахисні засоби - креми, емульсію, тоді плями, можливо, поступово посвітлішають. Це взагалі хороша звичка: захищатися від надмірного впливу ультрафіолету за допомогою крему, окулярів, капелюха. Не забувайте про червону облямівку губ, де можливий розвиток раку шкіри. Добре, що сьогодні в засобах по догляду за обличчям, губами є фільтри, що забезпечують захист від сонця.

*— Це Оксана з Мелітополя. Я користуюся сонцезахисним кремом, але вважаю, що доньці (їй 11 років) зарано. Тим більше прочитала, що там є речовини, які небезпечні і погано виводяться з організму. Що скажете?

— Вплив сонця однозначно гірший, тому шкіру потрібно будь-яким шляхом захистити від накопичення ультрафіолету і обов'язково користуватися сонцезахисним кремом. Влітку слідкуйте, щоб дівчинка не виходила на вулицю без головного убору, який прикриває вуха, панамки або капелюшки з широкими полями. Сонце, звичайно, необхідно, але тільки в помірній кількості і в безпечний годинник. Сонячні промені потрібні для синтезу в шкірі вітаміну D. Також сонце піднімає настрій, бореться з депресією.

Як правильно засмагати

  • На пляж виходьте до 10 годин ранку і після 16 вечора.
  • Попередньо обов'язково нанесіть на тіло сонцезахисний крем. Поновлюйте захист кожні дві-три години, особливо після купання.
  • Голова повинна бути прикрита панамкою або легким капелюхом, що закриває вуха.
  • Не забувайте зволожувати шкіру після засмаги.

«Кератому, яка починає рости і нагадувати суцвіття цвітної капусти, краще видалити»

*— Це «ФАКТИ»? Вам дзвонить Антоніна із Хмельницької області. У мами (їй 76 років) на скроні справа з'явилася помітна кератома, а ще одна, побільше, під грудьми. Чи потрібно їх видаляти?

— У зрілому віці кератоми зустрічаються часто, адже з роками порушується оновлення верхнього шару шкіри. Ці утворення бажано видаляти, поки вони маленькі, і обов'язково коли починають рости, нагадуючи суцвіття цвітної капусти. Якщо кератома знаходиться в місці, яке постійно зачіпається, вона кровоточитиме. А регулярне пошкодження та запалення можуть спровокувати злоякісне переродження.

— Частіше кератоми зустрічаються на лиці?

— Там вони помітніші, але кератоми «люблять» складки, тому нерідко виникають у жінок під грудьми або з боків. Якщо вони здавлюються бюстгальтером і додатково травмуються, їх бажано видалити. Іноді буває пігментна форма кератоми, під якою може ховатися підозріла родимка.

— Кератоми зустрічаються у чоловіків?

— Досить часто. Їхня освіта обумовлена ​​особливостями шкірного секрету: густе шкірне сало накопичується в шкірі і як би цементує клітини.

*— Мирослава з Тернопіль, 55 років. Минулої весни у квітні я провела день на дачній ділянці, і на вилицях з'явилися пігментні плями. Так і ходила все літо. Тепер боюсь, що ситуація може повторитися. Чому з'являється пігментація?

— У людей, які часто і довго бувають на сонці, з часом засмага лягає нерівномірно. Відбувається це через збій нормального розподілу пігментних клітин (меланоцитів). Зовні шкіра набуває строкатого вигляду, на ній з'являються коричневі та білі плями, ділянки сухості, червоні прожилки. Раджу вам активно використовувати сонцезахисні засоби. Важливо знати, що якщо пігментні плями вже були, то згодом при попаданні сонця на шкіру вони можуть відновитися.

— Потрібно перевірити печінку?

— Людині завжди хочеться призначити винного, і найпростіший здогад, що пігментація з'явилася через застою жовчі. Але стан шкіри дійсно впливає, як працюють органи травлення, що людина їсть і п'є.

Зараз починається сезон достатку ягід, фруктів та овочевих, багатих на вітамін С, який допоможе трохи освітлити шкіру. У свіжих плодах знаходяться природні антиоксиданти, корисні для шкіри. Не забувайте про жиророзчинні вітаміни А і Е: вони не тільки покращують стан шкірних покривів, але і знижують холестерин, розріджують кров.

*— Вас турбує Марія з Тетієва, 51 рік. Років зо три тому на ше з'явилося багато маленьких папілом. Лікар сказав, що треба їх видалити і поки не носити ланцюжок. Що робити?

— Прислухатися до лікаря. Поява папілом викликав вірус, але їх швидкому поширенню сприяло і носіння прикрас на шию. Якщо папіломи регулярно пошкоджувати, то вони можуть запалюватися, тому їх краще все ж видалити. Сьогодні є багато різних методів. Папіломи можна зруйнувати електрострумом або радіохвилями або виморозити рідким азотом. Залишаться невеликі ранки, які заживуть за два-три дні.

Як видалити папіломи

  • Електрострумом (електрокоагуляція).
  • За допомогою радіохвильової терапії.
  • Лазерне випромінювання.
  • Рідким азотом (кріодеструкція).

 

Схожі статті

Стаття
Дерматоскопія - це неінвазивний, абсолютно безболісний метод діагностики шкіри та шкірних утворень за допомогою збільшувального пристрою - дерматоскопа.
More Button
Стаття
Червоні плями, лущення, свербіж на шкірі - це симптоми, які викликають не лише дискомфорт, а й...
More Button
Стаття
В Україні кожного року виявляють більш ніж 3500 випадків меланоми та понад 13000 інших типів раку шкіри. У світі кількість меланоми зростає в середньому на 3-5% щороку.
More Button

Записатись на консультацію