ЧОРНА МІТКА. Техніка безпеки для родимок

ЧОРНА МІТКА. Техніка безпеки для родимок — Фото 1

Американці мають гарну традицію. Щороку 1 травня вони уважно розглядають власні родимки. По той бік океану давно не вірять у те, що сузір'я коричневих крапок на тілі приносять щастя та багатство. Влітку під променями ультрафіолету родимка має властивість перероджуватися: на місці невинної темної цятки стрімко зростає злоякісна пухлина – меланома. Американська пунктуальність (щодо огляду родимок) має пояснення: 1 травня в усьому світі визнано міжнародним днем ​​меланоми.

 

«АКОРД» меланоми - популярна техніка перевірки родимок

Самі собою родимки цілком нешкідливі і навіть привабливі. Важко уявити секс-символів Мерілін Монро або Сінді Кроуфорд без мініатюрних успіхів талісманів над верхньою губою. У минулі століття родимка вважалася символом краси: на Близькому Сході гідною уваги вважалася лише та жінка, чиє тіло прикрашало пігментну цятку. Обділені відмітками природи малювали мушки та приймали сонячні ванни (сонце та генетика – два основні фактори появи родимок).

Сьогодні лікарі-дерматологи не рекомендують прагнути краси настільки радикальним шляхом. Ультрафіолетові промені провокують неконтрольоване зростання та переродження клітин пігменту. Спочатку меланома виглядає як звичайна родимка. Майже як звичайна. Ознаки, за якими можна дізнатися освіту, Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, доктор медичних наук, Координатор Європейської асоціації лазерної дерматології в Східній Європі, головний лікар Клініки лазерної медицини об'єднала в один «АКОРД»:

А – асиметрія. Благополучні родимки симетричні: вісь, проведена через темну цятку, ділить її на дві рівні частини. Асиметричність - прикмета переродження.

К  - край. У безпечних родимок він гладкий і рівний. Як тільки на ньому з'являються зубчики, розростання, нерівності – настав час записуватися на прийом до лікаря-дерматолога.

О – забарвлення. Колір пігментних плям варіює від білого до темнокоричневого. Головне – щоб він був однорідним. Якщо в фарбуванні з'являються різнобарвні вкраплення: наприклад, на світлій родимці проступають чорні крапки або на темній поверхні виникають прожилки червоного, сірого, синього відтінків - швидше за все, з родимкою не все гаразд.

Р - розмір. Чим більша родимка, тим вищі її шанси перетворитися на меланому. У чорні списки потрапляють пігментні плями, діаметр яких ширший за 6 мм. До речі, люди, відзначені чотирма родимками шестиміліметрових розмірів, спочатку схильні до утворення меланом.

Д – динаміка. Якщо ви помітили, що родимка змінюється: з'являються лусочки, лущення, кровоточивість – потрібно негайно звертатися до лікаря.

За спостереженнями дерматологів, АКОРД меланоми найчастіше звучить у житті блондинів та рудоволосих громадян із ластовинням. Крім того, факторами ризику вважаються: меланома в одного із членів сім'ї та кілька сонячних опіків у дитинстві.

Проблеми, якщо вчасно не виявити меланому

Народне повір'я, ніби віддалена родимка відплатить у майбутньому великими неприємностями, відноситься лише до меланоми. Іноді вона маскується під звичайну родимку, але видалити таку – значить піти на серйозний ризик. Злоякісна пухлина сумісна з хірургічним усіченням лише спочатку, поки вона не проросла в більш глибокі тканини. Якщо це сталося, маніпуляція моментально спричиняє системні метастази. Від родимки (втім, як і будь-яких інших новоутворень) небезпечно позбавлятися в косметичних салонах.

Лікар-косметолог навряд чи здогадається віддати віддалений об'єкт у лабораторію на дослідження. І зробить помилку, адже більшість сучасних злоякісних пухлин мімікрірують під доброякісні, тому аналіз тканин новоутворення – обов'язковий етап процедури. Ольга Богомолець рекомендує видаляти родимки та «молоді» меланоми радіохвильовим чи хірургічним методами. Лазер випаровує тканину, і лікар не залишається матеріалу для гістологічного дослідження.

У поводженні з меланомою важливо не прогаяти момент – вчасно помітити трансформацію і правильно її видалити. Для порівняння: у США за 5 років від меланом гине лише 5% тих, хто зіткнувся з цією проблемою, а в Україні за 5 років – 95%. Фатальну різницю дає дефіцит інформації в нашій країні. У Штатах ази діагностики меланоми відомі навіть школярам молодших класів, а в нас – не кожному лікарю. Контроль стану родимок на власній шкірі та шкірі своїх дітей американські фахівці рекомендують проводити не рідше одного разу на 6-8 місяців. Останнє слово у діагностиці – німецька комп'ютерна епілюмінесцентна система «Mole Max». Апарат дозволяє розглянути процеси, що відбуваються в глибині родимки, без жодної шкоди для пігментної цятки.

Літні правила безпеки

Навіть найблагополучніша карта точок на тілі зобов'язує дотримуватись літніх правил техніки безпеки. Липень та серпень – місяці максимального ризику переродження. Про це слід пам'ятати всім, хто вирішив провести відпустку на сонячному півдні. Спеціально для відпустників Ольга Богомолець пропонує кілька простих рекомендацій:

  • Лежачи на піску біля моря, не потрібно нічого наклеювати на родимку (народний метод боротьби з меланомою). Під наклейкою виникає ефект парової лазні – союзник інфікування та виразки родимої цятки.
  • Оптимально відпочивати у кліматичній зоні, традиційній для вашого типу шкіри. Блондинам та громадянам з розсипами ластовиння по тілу бажано проводити відпустку в лісовій зоні, або біля північних морів – у районах з мінімальним ультрафіолетовим опроміненням.
  • Змініть своє ставлення до засмаги. Купують його за 3 тижні, тримається він 3 місяці, а мутагенна дія на рівні ДНК залишається на все життя, також підсумовується з усіма минулими засмагами (включаючи дитячі). Тому відпочивати на пляжі найкраще у тіні. Час прийому сонячних ванн – до 10.30 та після 16.00.
  • Постарайтеся не згоріти. Кожне згоряння у дорослому віці, за статистикою, наближає до раку шкіри. У дитинстві – до появи меланоми. Можна провести тест на особисте сприйняття ультрафіолету, порівнявши шкіру на плечах та сідницях. Якщо перша область усипана пігментними цятками – ластовинням і родимками, а друга – незаймано чиста, значить, свою норму ультрафіолету в житті ви вже перебрали.
  • Сонцезахисні креми не захищають від мутагенної дії сонячних променів. Вони усувають засмагу - природна парасолька, за допомогою якої шкіра намагається захиститися від проникнення сонячних променів углиб тіла (темний колір поглинає промені на поверхні і перешкоджає їх проникненню в глибші шари шкіри).
  • Правильна форма одягу на пляжі більшості, швидше за все, видасться дикою. І, тим не менш, це – легкі бавовняні штанці, кофта, солом'яний капелюх. Влітку варто носити вільні лляні та бавовняні речі. Тонкий трикотаж, що облягає, не створить необхідний повітряний прошарок між тканиною і тілом, і все сонячне тепло проникне під одяг. До речі, той самий термічний ефект провокують мокрі тканини.
  • Промені сонця проникають під воду на цілий метр, тому згоріти під водою так само просто, як і її поверхні. Крапельки води працюють своєрідними лінзами, що притягають ультрафіолет. Висихаючи під сонцем після купання, ми ризикуємо згоріти набагато швидше. Подумайте над ідеєю купання із закритими плечима. І висихайте у тіні.
  • З 11 до 16.00 – сієста.

Схожі статті

Стаття
На сьогоднішній день існує кілька методів: це класичне хірургічне висічення, кріодеструкція, лазерне видалення, а також сучасна Mohs-хірургія.
Mohs-хірургія в порівнянні з класичною онкодерматологією
More Button
Стаття
Близько 80% успіху в догляді за шкірою залежить від правильно підібраних активних компонентів, які відповідають саме вашим потребам.
Косметичні засоби - поради від експертів дерматологів
More Button
Стаття
Ми пропонуємо розглянути кілька сучасних технологій та методів, які застосовують в естетичній медицині та дерматології, що підтвердили свою ефективність
Пігментні плями сучасні методи позбавлення
More Button

Записатись на консультацію