Меланома

Меланома

Меланома - злоякісна форма новоутворення на шкірі та слизових оболонках, що є надзвичайно смертельною. Вона має неепітеліальне походження (лише 4% випадків серед усіх злоякісних утворень шкіри) і розвивається з меланоцитів (пігментних клітин), які демонструють аномальну проліферацію. Швидко росте і прогресує, часто утворюється на чистій шкірі, але може також виникнути з попередньо меланонебезпечних невусів, таких як вроджений пігментний, диспластичний, блакитний, лентигіновий або пігментний ксеродерматит. Меланома може з'явитися на будь-якій частині тіла, у будь-якому віці, зазвичай внаслідок надмірного ультрафіолетового випромінювання, сонячних опіків, або надмірно частого травмування родимок. Спадковість також відіграє важливу роль, особливо у світлошкірих людей зі світлими очима. Меланома часто рецидивує та швидко метастазує в регіонарні лімфовузли та органи, що загрожують життю (легені, печінка, головний мозок, кістки), що призводить до високої смертності.

Дерматологи та дерматоонкологи клініки Bogomolets підтверджують, що меланому шкіри можна вилікувати лише за умови ранньої діагностики та своєчасного лікування.

Щодо розрізнення родимок та раку шкіри, важливо звернути увагу на деякі ознаки, що вказують на меланому. Методика АККОРД меланоми може бути корисною:

  1. Асиметрія - нерівна форма.

  2. Край - нерівний, рваний.

  3. Кровоточивість - виразки, що кровоточать.

  4. Окрас - нерівномірне забарвлення або поява нових відтінків.

  5. Розмір - збільшення у висоту або ширину.

  6. Динаміка - будь-які зміни у вигляді та відчуттях.

Для діагностики меланоми, наші дерматоонкологи використовують:

  • Клінічний огляд з використанням цифрової дерматоскопії та фотофіксацією.

  • Опитування пацієнта та збір анамнезу.

  • УЗД шкіри для визначення глибини інвазії.

  • Гістологічне дослідження.

Як визначити стадію меланоми?

МеланомаПри візиті до дерматоонколога в клініці встановлюються стадії меланоми шкіри, оцінюючи характеристики пухлини, такі як глибина за Кларком і товщина за Бреслоу. 

Стадії меланоми за Кларком вказують на рівень інвазії (глибину проникнення в шкіру і підлеглі тканини), тоді як стадії за Бреслоу враховують товщину новоутворення. Ці характеристики дозволяють лікарю оцінити поширення пухлини за межі шкіри та ймовірність метастазування. Загалом, існує 5 стадій меланоми:

  • Стадія 0 - меланома in situ або "рак на місці", що обмежується епітеліальним шаром шкірного покриву.

  • Стадія 1 - плоска меланома товщиною до 2 мм між епідермісом і дермою.

  • Стадія 2 - ущільнена меланома товщиною від 2 мм і більше у верхньому (папілярному) шарі дерми.

  • Стадія 3 - ураження шкіри до нижнього (ретикулярного) шару дерми та метастази в регіонарні лімфатичні вузли.

  • Стадія 4 - глибоке ураження на рівні підшкірно-жирової клітковини виражається виразкою, а метастази досягають внутрішніх органів.

Які види меланоми існують?

Найчастіше меланома вражає шкіру. Існує п'ять типів меланоми шкіри:

  1. Меланома, що поверхнево поширюється, що проявляється як випукла бляшка та має сприятливий прогноз (до 70% випадків). 
  2. Злоякісне лентиго і лентиго-малігна, яке розвивається в літнього віку на тлі сонячної експозиції (до 5% випадків). 
  3. Нодулярна або вузлова меланома, найагресивніша форма у вигляді опуклого вузла з найбільш несприятливим прогнозом (15-30% випадків).
  4. Акральна лентигінозна меланома або піднігтьова меланома, яка вражає пальці, піднігтьову зону, долоні та стопи (2-10% випадків).
  5. Безпігментна меланома, рідкісна форма з відсутністю меланіну та рожево-червоним кольором (менше 10% випадків).

Як лікують меланому в Bogomolets Clinic?

У клініці Bogomolets для лікування меланоми використовуються широкі хірургічні втручання, а також мікрографічна операція по Мос, щоб забезпечити повну чистоту краю резекції від ракових клітин і знизити ризик рецидиву до 1%. На ранніх стадіях меланоми інколи достатньо ексцизійної біопсії, однак видалення неінвазивної меланоми є діагностичною та лікувальною процедурою.

Як запобігти меланомі?

Людям з високим ризиком меланоми рекомендується обмежити перебування на сонці та регулярно оглядати шкіру.

Записатись на консультацію