Атопічний дерматит

Атопічний дерматит - це поширене запальне захворювання шкіри алергічного походження, що вирізняється спадковою схильністю, хронічним перебігом із частими рецидивами, схильністю до інфікування та гнійних ускладнень.

Атопічний дерматит - це переважно дитяче захворювання, яке зустрічається у 20% новонароджених і 40% дітей раннього віку. Однак у 10% випадків також спостерігається атопічний дерматит у дорослих.

Причини атопічного дерматиту

Основна причина атопічного дерматиту - це атопія шкіри, тобто підвищена сенсибілізація (чутливість) до алергенів. І навіть до тих речовин, які для здорової людини не є подразниками, порушується бар'єрна функція шкіри та імунологічні механізми.

Атопічний дерматит часто плутають з алергічним контактним дерматитом. Однак атопія та алергія - це різні поняття, а не дві назви одного й того ж захворювання. Як і алергія, атопія є реакцією гіперчутливості організму і супроводжується викидом гістамінів. Але, на відміну від алергії, атопія має лише один механізм розвитку. Це реакція гіперчутливості I типу, яка викликається імуноглобулінами Е (IgE-антитілами). Тому атопія у дітей (зокрема, новонароджених немовлят) найчастіше є спадковою (втрата білка, що відповідає за захист шкіри) і проявляється вже в ранньому віці.

Симптоми та види атопічного дерматиту

Зазвичай шкіра за атопічної екземи вирізняється підвищеною сухістю, хоча можливі варіанти з ранками, що мокнуть, і пітницею. До основних симптомів належать сильний свербіж шкіри, почервоніння, водянисті бульбашки із серозною або сукровичною рідиною, лущення і тріщини, через які чітко видно шкірний малюнок. За тяжкого перебігу на місці пухирців, що розкрилися, формується кірка, яка повністю вкриває обличчя або тіло.

Залежно від віку, атопічний дерматит має три форми:

  • Дитяча форма - триває з 3-12 місяців до 3 років. Локалізується на обличчі, сідницях і кінцівках.
  • Дитяча форма - триває з 3 до 7 років. Розташовується на обличчі, за вухами, на згинальних поверхнях рук і ніг.
  • Доросла форма - триває до 30-40 років. Характеризується яскравими еритематозно-сквамозними висипаннями, симетрично розташованими на шиї, руках і ногах. Здатна до мимовільної регресії.

Атопічний дерматит на обличчі в 30% випадків поєднується з харчовою алергією, сезонною алергією (полінозом, алергічним ринітом) і бронхіальною астмою. Ці захворювання проявляються почервонінням очей, сльозотечею, чханням, нежиттю, першінням у горлі, кашлем і нападами задухи.

Чим небезпечний атопічний дерматит

Хронічний атопічний дерматит загрожує ураженням великих ділянок шкіри та приєднанням бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Зокрема, золотистого стафілокока та герпесвірусів. 

У разі частих рецидивів атопічний дерматит здатний переходити в герпетиформну екзему Капоші. Герпетична екзема - небезпечне ускладнення, яке супроводжується утворенням множинних ерозій і виразок, здатних призводити до піодермії, гнійного отиту і навіть сепсису (зараження крові), піднімається температура, збільшуються лімфовузли, також схильні до поширення бородавок і контагіозного молюска 

Діагностика атопічного дерматиту

Дерматолог діагностує атопічний дерматит у дітей у процесі клінічного огляду з дерматоскопією, враховуючи характерні симптоми, типові місця локалізації та сімейний анамнез (хворіє один або обоє батьків).

Якщо є необхідність, ми призначаємо додаткову консультацію наших суміжних фахівців: педіатра, алерголога, психолога.

Лікування атопічного дерматиту в Bogomolets Clinic

Нашим пацієнтам ми підбираємо комплексну медикаментозну терапію:

  • місцева терапія за початкової та легкої форми (топічні глюкокортикостероїди, емольєнти, топічні інгібітори кальциневрину);
  • системна терапія за важкої форми і гнійно-септичних ускладнень (глюкокортикостероїди, антигістамінні препарати, антибіотики, противірусні засоби, імуномодулятори, седативні препарати, фототерапія);

Індивідуально підібране нашими дерматологами лікування атопічної екземи швидко пригальмовує місцевий запальний процес на шкірі та усуває свербіння шкіри, набряк тканин і ексудацію за наявності ранок, які мокнуть.

Записатись на консультацію