Атерома

atheroma

Атерома - це доброякісна пухлина сальної залози, яка має свої особливості: 

 • у більшості випадків протікає як запально-інфекційний процес;
 • виглядає як підшкірна шишка з гладкою поверхнею, шкіра над якою незмінена або почервоніла;
 • може досягати значних розмірів;
 • з'являється як одиничний елемент, але також може з'явитися цілою групою з множинних пухлин;
 • може виникнути на обличчі та будь-якій частині тіла, яка відрізняється добре розвиненим сально-волосяним апаратом;
 • найчастіше зустрічається атерома на голові та на спині, а також на обличчі, шиї та статевих органах;
 • частіше хворіє шкіра, яка регулярно піддається травматизації (після гоління, видавлювання прищів);
 • і атерома, що з'явилася вперше, і атерома, що рецидивує, може свідчити про значне зниження імунітету;
 • атерому часто плутають з епідермальною кістою, але це різні новоутворення;
 • на відміну від епідермальної кісти, що повільно зростає, наповнена кератином і рідко потребує лікування, атерома не підлягає самостійному лікуванню, а видаляється тільки хірургом-дерматологом;
 • у рідкісних випадках спостерігається прорив сала і гною назовні, що свідчить про те, що атерома пройшла сама, однак втрачати час на очікування подібного самолікування не слід;
 • раннє звернення до кваліфікованого лікаря допомагає уникнути важких гнійно-септичних ускладнень, рецидивів і рубців.

Чому виникає атерома?

Атерома виникає внаслідок закупорки та запалення сальної залози вивідної протоки волосяного фолікула. Унаслідок закупорки злущеним епітелієм сальна залоза розтягується і збільшується, закриваючи протоку для виведення назовні себума або шкірного сала.

Сальна залоза, на відміну від потових залоз, запалюється дуже рідко. Але оскільки навіть в умовах закупорки продовжує функціонувати, тобто виділяти себум - то формує закриту капсулу зі сприятливим для інфікування жировим середовищем.

Що знаходиться всередині атероми?

Атерома шкіри являє собою капсулу, яка на різних етапах свого розвитку містить:

1) секрет сальних залоз (шкірне сало);

2) запальний інфільтрат (скупчення біологічної рідини, що складається з лімфи з домішками крові та під час запалення випотіває, тобто просочується з капілярів у порожнину капсули);

3) гнійний інфільтрат (перетворення стерильного тканинного випоту в гній у разі занесення інфекції та розвитку інфекційного процесу).

Чим небезпечна атерома?

Деякі люди думають, що атерома - це рак. Це абсолютно не так. Оскільки, незважаючи на закінчення -ома, яке завжди присутнє в назвах пухлин, атерома - доброякісне, а не злоякісне новоутворення. Вона не здатна перероджуватися і давати метастази. Однак становить іншу небезпеку, а в деяких випадках і дуже серйозну:

 • атероми здатні рости і збільшуватися в розмірах;
 • за відсутності лікування схильні до запалення, приєднання бактеріальної інфекції - і, як результат, до нагноєння;
 • найважче ускладнення - це розвиток абсцесу або гнійної флегмони, коли гнійно-запальний процес поширюється на всі підшкірні структури;
 • при неадекватному видаленні схильні до частих рецидивів на тому ж місці;
 • атерома волосистої частини голови загрожує смертельно небезпечним тромбозом венозного синуса головного мозку;
 • розлитий гнійний процес може викликати інтоксикацію всього організму і небезпечний для життя сепсис (зараження крові).  

Чи потрібно видаляти атероми?

Кіста в стані запалення і гострої гнійної інфекції (абсцесу або флегмони) потребує екстреного хірургічного видалення. У важких випадках це допомагає не тільки зберегти здоров'я, а й врятувати життя людини.

Чи можна самому видалити атерому?

Видалення атероми - операція, яка вимагає від виконавця глибоких знань анатомії м'яких тканин і досконального володіння хірургічною технікою. Тому для проведення хірургічного втручання потрібно бути хірургом. А операція повинна виконуватися тільки в лікарні або спеціалізованій клініці. 

В іншому разі можна серйозно нашкодити собі або близькій людині. Тому не ризикуйте найдорожчим - приходьте на лікування до професійних хірургів-дерматологів.

Як діагностують атерому?

Діагностика кісти сальної залози на обличчі або тілі не становить складності для наших лікарів і відбувається на очній консультації, яка включає:

 • клінічний огляд з дерматоскопією;
 • біопсія і гістологічне дослідження (у разі неінфікованої кісти з підозрою на злоякісний ріст);
 • диференціальна діагностика із закритим комедоном (підшкірним прищем) при акне, ліпомою (жировиком), фурункулом (запаленням волосяного фолікула).

Як вилікувати атерому в Bogomolets Clinic?

Дерматологи нашої клініки проводять консервативне, оперативне та апаратне лікування атероми у дорослих і дітей:

 1. Медикаментозна терапія - призначається на ранній стадії, коли ще не сформовано гнійне вогнище. Дає змогу купірувати запалення прийомом антибіотиків широкого спектра дії, фізіотерапією і накладенням антисептичних пов'язок. Однак пацієнти дуже рідко звертаються до лікаря на цій стадії.
 2. Хірургічне видалення атероми - висічення скальпелем під місцевою анестезією великих і ускладнених пухлин. За наявності абсцесу або флегмони операція обов'язково супроводжується дренуванням гнійної порожнини для адекватного відтоку гною і запаленого шкірного сала назовні. Потім відбувається санація порожнини, яка створює сприятливі умови для очищення і подальшого загоєння відкритої рани. Капсула сальної залози вилущується тільки після купірування запального процесу, щоб знизити ризик рецидиву. Оперативне лікування застосовується в 90-95% випадків.

Що робити, щоб не з'являлися атероми? 

Хороший спосіб профілактики атероми - це контроль сальності шкіри і дотримання особистої гігієни, особливо на проблемних ділянках. Ви дуже сильно допоможете собі та лікарю, який займатиметься вашою атеромою, якщо утримаєтеся від спроб самостійно видавити вміст кісти.

Дерматологи Bogomolets Clinic завжди раді допомогти вам позбутися естетичних переживань, фізичного дискомфорту і можливої небезпеки для здоров'я. Повертати людській шкірі первозданну чистоту і здоров'я, наповнювати серця пацієнтів упевненістю в собі та радістю життя - наша рутинна практика і висока місія одночасно.

Записатись на консультацію