Що варто знати про засмагу, щоб вберегти своє життя

Що варто знати про засмагу, щоб вберегти своє життя — Фото 1

24 КАНАЛ

 

Море, сонце, пляж. Такий відпочинок найактуальніший влітку. Однак, перебуваючи на сонці, варто врахувати й можливі небезпеки для здоров’я. То чи шкідлива засмага, до чого може призвести тривале перебування на сонці, як розпізнати зміни в родимках та у якому віці їх можна видаляти – поради для вас збирали журналісти сайту "24".

 

Учені давно дійшли висновку, що надмірна засмага спричиняє передчасне старіння шкіри. До того ж, довге перебування під ультрафіолетовим промінням ослаблює імунітет, може стати причиною алергічних реакцій на сонячне світло і навіть запустити механізми розвитку раку.

Як шкіра захищає себе

Що таке засмага? Це захисна реакція шкіри на шкідливу дію ультрафіолету. Випромінювання проходить через велику кількість шарів шкіри і не тільки нагріває, а й впливає на ДНК клітин – викликає мутації, які можуть стати причиною переродження клітин і змінити їхній генофонд, розповідає Світлана Дячук, лікар-дерматолог, дерматоонколог Інституту дерматокосметології доктора Богомолець.

Образно кажучи, заcмага – це "парасолька", яку шкіра "відкриває" для захисту від ультрафіолетових променів. Ось так шкіра і захищає себе.

Чим небезпечні сонячні опіки

Чи шкідлива засмага? Сама засмага (темний колір шкіри) – це, так би мовити, кінцевий продукт. А починається він із запалення. Перш ніж потемніти, шкіра рожевіє або червоніє. При запаленні більш високого ступеня з'являється сонячний опік, а разом з ним – пухирці і пігментні плями.

Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри. Виходить, сама по собі засмага безпечна, проте вона, як правило, проходить через стадію сонячного опіку, а опіки, безсумнівно, дуже шкідливі.

Якщо сонячний опік проявляється тільки почервонінням шкіри, можна обробити пошкоджену ділянку термальною водою з подальшим нанесенням засобів на основі пантенола. Якщо після опіку сформувалися пухирці необхідно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога в медичний заклад,
– наголошує Світлана Дячук.

Крім того, засмага має властивість акумулюватися – усі сонячні опіки залишаються в ДНК клітин. Сонячні опіки, отримані в дитинстві, можуть дати про себе знати, навіть якщо людина не засмагає в дорослому віці – підвищується ризик розвитку меланоми. Однієї з найбільш злоякісних пухлин, – підкреслює Світлана Дячук.

Тривале перебування на сонці – зумовлює виникнення майже 60% меланом.

Хто у групі ризику

Люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм. Ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім'ях у одного з прямих родичів була діагностована меланома. Також, небезпечні періоди, коли відбувається зростання родимок – статеве дозрівання й вагітність.

Що варто знати про засмагу, щоб вберегти своє життя

Як правильно засмагати

Бажано починати засмагати ранньою весною, щоб до початку літа мати безпечну засмагу. Але оскільки міським жителям це не вдається, тому проводячи відпустку на морі, найголовніше – не перебувати на сонці з 10 ранку до 16 дня.

Найкращий час для відвідування пляжу – з 8 до 10 годин і після 16. Це безпечний час для того, щоб поступово засмагнути і при цьому не згоріти. Щоправда, при такому режимі для повноцінної засмаги знадобиться до 20 днів в залежності від типу шкіри. Але найбезпечнішим варіантом залишається не засмагати зовсім.

Також від прямих сонячних променів варто оберігати дітей до 3-річного віку. Навіть якщо дитина перебуває в тіні, слід наносити кожні 2 години на шкіру малюка сонцезахисний крем з фактором не менше 50, каже Наталія Семенюк, лікар-дерматолог, дерматокосметолог Інституту дерматокосметології доктора Богомолець.

Вода виконує функцію лінзи – підсилює сонячне світло. Причому, сонячне випромінювання проходить у воду на глибину одного метра. Особливо легко згоріти, якщо залишатися на сонці відразу ж після купання. Тоді вода утворює на шкірі маленькі лінзочки, які підвищують можливість отримання сонячного опіку.

Як підібрати сонцезахисний крем?

Креми з SPF захищають шкіру від запалення (опіків), але не від шкідливого впливу ультрафіолету на ДНК клітин. Якщо засмагати, але при цьому не згоряти на сонці, ризик появи меланоми все одно не зменшується.

У цьому випадку найкращий захист – світлий бавовняний одяг, що не прилягає до тіла. Щоправда, через неї не засмагнеш.

Як правило, його підбирають в залежності від кольору шкіри. Крем з SPF 100 умовно захищає на 100%, але цей захист діє лише протягом недовгого часу після нанесення засобу. У цьому випадку засмага не проявляється.

Якщо ж хочете все-таки засмагнути, краще вибирати сонцезахисні засоби з SPF 15-20, розповідає Наталія Семенюк. Варто також пам'ятати, що максимальна дія крему – не більше 2 годин, тому щоб захистити шкіру від опіків, крем потрібно наносити кожні 2 години.

Що варто знати про засмагу, щоб вберегти своє життя

Які родимки небезпечні?

Для того, щоб розпізнати небезпечну родимку, можна самостійно її продіагностувати. Існує так званий "АКОРД меланоми", цю систему застосовують при перших ознаках переродження родимок.

А - родимка Асиметрична

К - має нерівні Краї

О - змінює Окрас

Р - збільшується у Розмірах

Д - Динаміка зміни кольору, збільшення розміру та зміни країв, а також наявність таких симптомів, як кровоточивість та свербіж, можуть свідчити про злоякісні утворення.

Якщо виявили котрісь зміни у родимках, слід звернутися до дерматолога. Також не треба заклеювати родимку пластиром, коли її травмували або в якості захисту від ультрафіолетових променів. Це створює термічний ефект і може нашкодити "коричневій цятці". Якщо вона розташована в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, варто проконсультуватися з фахівцем.

Ні в якому разі не можна видаляти родимки самостійно за допомогою "народних методів" або "народних цілителів". Будь-який вплив різними препаратами: чистотіл тощо, може спровокувати переродження родимки,
– зауважує Світлана Дячук.

Видаляти родимки можна в будь-якому віці. Але повторимо: лише у спеціальних медичних закладах. Не рекомендується видаляти родимки маленьким дітям без медичного на це обґрунтування, інакше в підлітковому віці на місці видалених родимок можуть сформуватися рубці.

 

Анна КОСИНСЬКА

Записатись на консультацію