Меланома може з'явитися навіть на вушних раковинах: як уберегтися від раку шкіри

Меланома може з'явитися навіть на вушних раковинах: як уберегтися від раку шкіри — Фото 1

Раз на рік, у травні, у всьому світі проводиться Міжнародний день меланоми. Це робиться для того, щоб звернути увагу на найнебезпечніше захворювання. Адже саме меланома дає множинні метастази, які можуть вразити будь-який орган. Але якщо виявити її на ранній стадії, досить буде видалити новоутворення і спостерігатися в онколога протягом п'яти років.

 

— Майже одночасно в нашу клініку звернулися дві молоді людини, і в обох ми виявили меланому на вушних раковинах, говорить керівник Центру діагностики родимок і раку шкіри Інституту дерматокосметології доктора Богомолець Ірина Сидоренко. — Звичайно, ми відразу порекомендували видалити ці новоутворення. Але те, що вони мають таку локалізацію, не випадково. Багато хто вже звик на пляжі або під час прогулянки наносити на шкіру сонцезахисний крем. Але мало хто захищає вушні раковини. А це робити необхідно. До того ж важливо, виходячи з дому, правильно одягатися: одяг повинен бути з натуральної тканини, з довгим рукавом. З головних уборів краще капелюх з полями.

— Які улюблені місця у меланоми?

— Їх важко назвати, бо доводиться стикатися з найнесподіванішими випадками. Наприклад, недавно в клініку звернулася 70-річна жінка, у якої на животі був вроджений невус (доброякісна пухлина, схожа на темну опуклу родимку). Пацієнтка стверджує, що час від часу показувалася дерматологу. А зараз невус перетворився на меланому.

— Чи часто відбувається переродження?

Наприклад, кератоми практично не перероджуються. Це поверхневі утворення. Вони можуть самі злущуватися, втрачаючи ороговілий шар. Але ні в якому разі не можна їх здирати, травмувати. Видалити треба утворення на шкірі, яке знаходиться в «незручному» місці: на шиї (якщо людина носить ланцюжок) або в області талії, де родимку зачіпає ремінь. Один пацієнт, любитель лазні, щотижня парився, розтирався, бив себе віником — і в результаті «замучив» родимку. Вона переродилася в злоякісне новоутворення, тому що раз на тиждень отримувала термічний опік і травму. Ми постійно говоримо про симптоми переродження родимки (це асиметрія, нерівні краї, зміна кольору, кровоточивість та інші). У Міжнародний день меланоми, який проводився 10 травня, тільки фахівці нашого Інституту безкоштовно проконсультували 888 пацієнтів і виявили у двох осіб меланому, а у 32 — рак шкіри. Їм рекомендовано терміново звернутися до онкологів.


Як відрізнити звичайну родимку від небезпечної? Як позбутися папілом? Чи часто треба оновлювати карту родимок?

На ці та інші запитання наших читачів у понеділок, 27 травня, з 12:00 до 13:00 під час прямої лінії «ФАКТІВ» відповість дерматоонколог Ірина Іванівна Сидоренко.

Телефонуйте до редакції за телефоном (044) 503−77−74.

Заздалегідь надсилайте запитання на електронну адресу med@fakty.ua.

Матеріал прямої лінії читайте в четвер, 6 червня.

Записатись на консультацію