Лікування меланоми у Львові

Що таке меланома?

Меланома - це вид раку, що розвивається з меланоцитів, клітин, які виробляють пігмент меланін. Меланін відповідає за колір шкіри, волосся і очей. Меланома може виникнути у будь-якій частині тіла, але вона зазвичай розвивається на шкірі та родимках.

Тобто, меланома - це злоякісне новоутворення шкіри та слизових оболонок, яке:

  • є смертельно небезпечним;
  • має неепітеліальне походження (4% випадків від усіх злоякісних пухлин шкіри);
  • розвивається з меланоцитів (пігментних клітин) давно наявної або нової родимки, що перебувають у стані аномальної проліферації;
  • дуже швидко росте і прогресує;
  • найчастіше виникає на здоровій незміненій шкірі, але може розвиватися з меланомонебезпечних невусів (вродженого пігментного, диспластичного і блакитного, а також лентиго і пігментної ксеродерми);
  • може з'явитися на будь-якій частині тіла;
  • буває у дітей і дорослих будь-якого віку;
  • має понад 30 видів;
  • виникає внаслідок впливу надлишкового ультрафіолетового випромінювання та отримання сонячних опіків, а також травмування родимок;
  • до групи ризику входять люди з гормональними змінами (підлітки, вагітні, жінки в період менопаузи, пацієнти на замісній гормональній терапії);
  • велике значення має спадковість (родичі першої та другої лінії споріднення);
  • найчастіше з'являється у світлошкірих людей зі світлими очима; 
  • ризик захворіти на 50% вищий у тих людей, шкіра яких налічує 50-100 і більше родимок; 
  • часто рецидивує;
  • швидко метастазує в регіонарні лімфовузли і практично всі життєво важливі органи (легені, печінку, головний мозок, кістки);
  • висока смертність спричинена не самою меланомою, а метастазами;
  • становить 1% від усіх інших онкологічних захворювань.

Дерматологи та дерматоонкологи Bogomolets Clinic власним досвідом підтверджують: меланома шкіри виліковна - але тільки за умови ранньої діагностики та своєчасного лікування.

Як відрізнити родимку від меланоми?

Меланома - одне з небагатьох новоутворень шкіри, яке кожна людина може запідозрити у себе самостійно, якщо знає характерну симптоматику. Для цього необхідно освоїти просту техніку самодіагностики - так званий АККОРД меланоми:

  1. Асиметрія - нерівна форма, коли умовна вісь ділить родимку на дві різні половини.

  2. Край - рваний і зазубрений.

  3. Кровоточивість - поява на поверхні родимки тріщин і виразок, що кровоточать.

  4. Окрас - поява нових відтінків (білого, коричневого, чорного) і нерівномірного забарвлення.

  5. Розмір - збільшення у висоту або ширину.

  6. Динаміка - будь-які зміни зовнішнього вигляду і фізичних відчуттів (формування кірочок, випадання волосся на родимці, зникнення шкірного малюнка, свербіж, болючість).

Діагностика меланоми

Якщо ви запідозрили у себе або близької людини меланому - уточнити первинний діагноз допоможе досвідчене око наших дерматоонкологів. Ми не призначаємо дорогих аналізів і непотрібних візуалізаційних досліджень (МРТ, КТ). Наші лікарі проводять просту і достовірну діагностику меланоми шкіри: 

  • клінічний огляд з використанням оптичної, комп'ютерної епілюмінесцентної або цифрової дерматоскопії з фотофіксацією на планшеті;
  • опитування пацієнта і збір анамнезу (зокрема виявлення випадків сімейної меланоми або FAMMM-синдрому);
  • УЗД шкіри для визначення глибини інвазії (проростання в підлеглі тканини); 
  • аналіз крові на білок S-100 (онкомаркер меланоми);
  • гістологічне дослідження (після повного видалення пухлини методом біопсії або хірургічного висічення).

Як визначити стадію меланоми?

Меланома зображення Bogomolets ClinicНа прийомі в клініці дерматоонколог визначає стадії меланоми шкіри, орієнтуючись на такі характеристики пухлини, як глибина за Кларком і товщина за Бреслоу.

Стадії меланоми за Кларком визначають рівень інвазії (глибину проникнення в шкіру і підлеглі тканини). Стадії меланоми за Бреслоу враховують товщину новоутворення. І глибина, і товщина дають змогу лікарю оцінити поширення новоутворення за межі шкіри та ймовірність метастазування. Загалом існує 5 стадій меланоми:

  • Стадія 0 - це меланома in situ або "рак на місці". Обмежується виключно епітеліальним шаром шкірного покриву.

  • Стадія 1 - плоска меланома товщиною до 2 мм, яка розташовується між епідермісом і дермою.

  • Стадія 2 - ущільнена меланома товщиною від 2 мм і більше, яка локалізується у верхньому (папілярному) шарі дерми.

  • Стадія 3 - ураження шкіри зачіпає нижній (ретикулярний) шар дерми, а метастази поширюються на регіонарні лімфатичні вузли.

  • Стадія 4 - глибоке ураження на рівні підшкірно-жирової клітковини виражається виразкою, а віддалені метастази з током крові та лімфи досягають внутрішніх органів.

Які бувають види меланоми?

Найчастіше меланоцитарний рак вражає саме шкіру. У зв'язку з цим розрізняють п'ять типів меланоми шкіри:

  1. Меланома, що поверхнево поширюється - найпоширеніша форма у вигляді випуклої бляшки, яка поширюється всією поверхнею шкіри та вирізняється умовно сприятливим прогнозом (до 70% випадків). 
  2. Злоякісне лентиго і лентиго-малігна - вікова форма у вигляді плоскої плями, яка вражає літніх людей на тлі надмірної інсоляції (до 5% випадків) 
  3. Нодулярна або вузлова меланома - найагресивніша форма у вигляді опуклої гулі, яка має тенденцію до глибокого зростання всередину шкіри та вирізняється найбільш несприятливим прогнозом (15-30% випадків).
  4. Акральна лентигінозна меланома або піднігтьова меланома - ураження пальців, піднігтьової зони, долонь і стоп, що зустрічається серед темношкірих людей (2-10% випадків).
  5. Ахроматична або безпігментна меланома - рідкісна варіація будь-якої з чотирьох перерахованих форм, що вирізняється відсутністю меланіну та рожево-червоним кольором (менше 10% випадків).

Лікування меланоми в Bogomolets Clinic у Львові

Заради здоров'я і благополуччя наших пацієнтів працюють дерматоонкологи з 20-річним клінічним досвідом, першокласні хірурги і найкращі патоморфологи України. Після виконання точної діагностики наші спільні зусилля спрямовані на досягнення таких цілей:

  1.  вилікувати меланому як онкологічне захворювання;

  2.  запобігти рецидивам раку шкіри в майбутньому;

  3.  зберегти або відновити зовнішній вигляд шкірного покриву до здорового стану.

На ранніх стадіях найкращим методом лікування меланоми в Україні є широке хірургічне висічення в межах здорових тканин. Для видалення неінвазивної меланоми інколи буває достатньо ексцизійної біопсії, яка одночасно є діагностичною та лікувальною процедурою. Однак часто рекомендується мікрографічна операція за Моосом, яка дає змогу досягти повної чистоти краю резекції від ракових клітин і знизити ризик рецидиву до 1%.

Лікування меланоми вимагає індивідуального підходу, що професійно здійснюється у львівській клініці лікаря Богомолець. Рішення про метод лікування приймається залежить від ряду факторів, і лікарі-дерматоонкологи співпрацюють з пацієнтами для вибору найбільш оптимального плану лікування.

Як запобігти меланомі?

Профілактика та запобігання меланоми шкіри включає ряд заходів, спрямованих на мінімізацію ризикових факторів та збереження здоров'я шкіри. Ось кілька порад для попередження меланоми:

Захист від сонця
Застосовуйте сонцезахисний крем з SPF 30 або вище перед виходом на сонце. Уникайте сонця в період пік UV-випромінювання (зазвичай з 10 ранку до 4 вечора). Носіть захисний головний убір та одяг з довгими рукавами та штанами.

Регулярна самоперевірка
Вивчайте свою шкіру та виявляйте будь-які нові родимки, зміни в існуючих або інші підозрілі ознаки. Звертайте увагу на асиметрію, нерівні краї, різне забарвлення та збільшення діаметра.

Обмеження ультрафіолетового випромінювання
Уникайте використання соляріїв та штучного засмагання, оскільки це може збільшити ризик розвитку меланоми.

Здоровий спосіб життя
Підтримуйте здоровий спосіб життя, включаючи регулярну фізичну активність та збалансовану харчову дієту. Їжте продукти, багаті антиоксидантами, які можуть допомагати захищати клітини від пошкоджень від сонця.

Відмова від паління
Уникайте куріння, оскільки воно може підвищити ризик розвитку певних видів раку, включаючи меланому.

Найкраща профілактика розвитку меланоми для людей із групи ризику - це регулярний огляд у дерматоонколога раз на півроку. 

Ви завжди можете розраховувати на увагу та компетентність лікарів Bogomolets Clinic, які спеціально для вас створять індивідуальну карту родимок і навчать ефективним алгоритмам самодіагностики.

Лікування меланоми

Популярні питання про Лікування меланоми

Як зрозуміти, що з'явилася злоякісна меланома?

Про це можуть свідчити наступні прояви:

  • поява видимих потовщень (вузликів) на поверхні;
  • нерівномірне забарвлення, різні ділянки меланоми можуть бути чорними, темно-коричневими чи сірими;
  • почервоніння шкіри навколо родимки;
  • відсутність шкірного малюнку на поверхні.

Які перші симптоми меланоми?

Перші ознаки меланоми:

  • поява темної плями на шкірі та її асиметричність, при цьому краї можуть мати неправильну (іноді зубчасту або дугоподібну) форму і часто кровоточити;
  • зміна забарвлення;
  • діаметр: новоутворення понад 5 мм;
  • підвищення новоутворення більш ніж на 1 мм над звичайним рівнем поверхні шкіри.

Що турбує при меланомі?

Темний і неоднорідний колір пігментних плям, шкіра, що легко травмується, виразки і скоринки, постійний свербіж - все це ознаки онкології. Небезпека прояву такого захворювання, як меланома шкіри, в тому, що вона здатна навіть на ранніх етапах розвитку метастазувати в лімфу та інші органи.

Лікарі, що надають цю послугу

Детальніше
Дерматовенеролог, дерматоонколог, дитячий дерматолог
More Button
Дерматовенеролог, дерматоонколог, дитячий дерматолог

Досвід 28 років, дерматовенерологія - вища категорія, онкологія - перша категорія

Записатись на прийом

Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології

Відгуки пацієнтів

Залишити відгук
Всі відгуки
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим, хто це зробить!

Записатись на консультацію