Лікування контагіозного молюска у дітей в Львове
Контагіозний молюск - це досить поширена вірусна інфекція шкіри, яка вирізняється такими особливостями:
- захворювання поширене переважно серед немовлят першого року життя і дітей молодшого віку до 10 років, але також трапляється в дорослих і літніх людей (чоловіки хворіють частіше за жінок);
- молюск має високу контагіозність, тобто заразність, про що свідчить сама назва і вірусна природа;
- висипання локалізуються поверхнево в епідермальному шарі шкіри, рідше на слизових оболонках;
- як правило, висипання не сверблять і не болять;
- поява свербежу і болю свідчить про формування рідини всередині молюска і поширення інфекційного процесу на навколишню шкіру;
- зараження відбувається від людини до людини через прямий тілесний контакт або користування спільними предметами побуту;
- у дітей ризик зараження і швидкого поширення молюска по тілу підвищується за наявності атопічного дерматиту та екземи в стадії загострення;
- ризик захворіти вищий у людей з імунодефіцитними станами (ВІЛ-інфекцією, хіміотерапією через онкопатологію, імуносупресією на тлі трансплантації органів);
- у сексуально активних дорослих людей молюск часто поєднується з іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (гострокінцевою кондиломою, папіломою, генітальними бородавками, трихомонозом);
- і в дитини, і в дорослого виробляється противірусний імунітет до цього захворювання, але це відбувається дуже повільно;
- у здорових дітей за 6-12 місяців настає самостійне одужання у 100% випадків, а діти і дорослі із супутніми захворюваннями потребують лікування.
Контагіозний молюск - це частий супутник раннього дитинства і романтичної молодості. Якщо ваша дитина або ви самі заразилися молюском - дерматологи Bogomolets Clinic проведуть точну діагностику та лікування контагіозного молюска у Львові, яке ефективно усуне наявні висипання і запобігає переходу захворювання в хронічну рецидивуючу форму, а також захистить інших членів сім'ї від можливого зараження.
Причини появи контагіозного молюска
Вірусний молюск у дітей і дорослих викликається так званим поксвірусом, який належить до сімейства вірусів віспи та роду Molluscipoxvirus. Оселяючись в епідермісі, поксвірус спричиняє запальні зміни шкіри та використовує людський організм як резервуар для проживання і зараження оточуючих.
Поксвірус схильний вражати м'яку й тонку шкіру. Саме тому здебільшого хворіють діти як власники найніжнішої шкіри, а в дорослих хвороба локалізується в делікатній інтимній зоні.
Як можна заразитися контагіозним молюском?
Заразитися молюском дуже просто. У дітей і дорослих зараження відбувається різними способами:
Контагіозний молюск у дітей часто виникає контактним шляхом після спільних ігор у пісочниці або користування спільними іграшками в дитячому садку. Часті випадки зараження після купання в басейні. Новонароджені немовлята заражаються від матері в процесі годування грудьми. Папули виникають переважно на обличчі (періорбітальна область, щоки, губи) і руках.
Контагіозний молюск у дорослих часто передається статевим шляхом. А тому локалізується такий контагіозний молюск на лобку і статевих губах у жінок або на статевому члені та нижній частині живота у чоловіків. У людей з низьким імунітетом і ВІЛ-інфікованих зараження відбувається побутовим способом, а папули поширені по тілу і досягають 1-1,5 см у розмірі.
Симптоми контагіозного молюска на шкірі
Вірусний молюск проявляється множинними, рідше поодинокими папулами або вузлами щільної консистенції діаметром 1-5 мм, які вирізняються ущільненою і напівкулястою формою з втиснутим центром. При здавлюванні вузлика виділяється біла сироподібна маса (молюскове тільце). Саме з цієї причини багато хто плутає молюск із сальними прищами, вважаючи, що назовні виходить шкірне сало.
Медикам таке новоутворення може нагадати онкологію, а далеким від медицини батькам і малюкам здається схожим на плоску перлину білого або рожевого кольору з перламутровим блиском. Але і медиків, і немедиків об'єднує одне: розуміння того, що це незвичне висипання треба ідентифікувати і щось із ним робити.
Чим небезпечний контагіозний молюск?
Завдяки розташуванню в епідермальному шарі, це вірусне утворення не проростає в глибокі шари шкіри, не вражає внутрішні органи і не викликає серйозних проблем зі здоров'ям. Однак воно здатне давати місцеві ускладнення:
- при травматичному пошкодженні молюски можуть запалюватися, кровоточити, інфікуватися до стану виразки та залишати після себе рубці;
- після самостійного видавлювання молюска можлива дисемінація, тобто поширення висипань на сусідні ділянки шкіри, а також зараження тієї людини, яка видавлювала;
- у разі локалізації на повіці існує загроза кон'юнктивіту або кератиту, які супроводжуються болем в очах і світлобоязню;
- поява розсіяних по всьому тілу молюсків і рецидивуючий перебіг є маркером низького імунітету і тривожним дзвіночком такого важкого захворювання як ВІЛ.
Діагностика контагіозного молюска
Дерматологи нашої львівської клініки діагностують молюск під час очної консультації, яка включає:
- клінічний огляд з оптичною, епілюмінесцентною або цифровою дерматоскопією;
- гістологічне дослідження з метою диференціальної діагностики з бородавками і папіломами (які також є інфекцією, але спричиняються іншими вірусами);
- імунограма (у разі частих і тривалих рецидивів протягом декількох місяців);
- аналіз крові на ВІЛ (імуноферментний аналіз ІФА або полімеразна ланцюгова реакція ПЛР);
- призначення обстеження і консультація імунолога (для дорослих пацієнтів із ВІЛ-інфекцією, сифілісом або вірусним гепатитом).
Лікування та видалення контагіозного молюска у дітей в Bogomolets Clinic
Наші дерматологи пропонують пацієнтам індивідуальну тактику ведення та сучасні безболісні методи лікування контагіозного молюска у Львові, які доповнюються імуностимуляцією та вітамінізацією:
- Динамічне спостереження - показане маленьким дітям дошкільного віку, яким за можливості бажано уникати анестезії та інвазивного втручання.
- Кюретаж - вишкрібання вручну за допомогою стерильної кюретки під місцевим знеболенням, використовується за одиничних папул.
- Радіохвильове видалення - руйнування низькоінтенсивним струмом з мінімальним ризиком рубцювання.
- Лазерна абляція - випарювання лазерним випромінюванням, після якого можливе формування рубця.
- Кріодеструкція - заморожування рідким азотом з подальшим руйнуванням і відторгненням.
Профілактика контагіозного молюска
Дітей захистить від інфекції дотримання правил особистої гігієни та використання антисептиків до і після ігор у пісочниці. Для захисту інших дітей у сім'ї, дитячому садку або школі необхідно прикривати уражене місце одягом або бактерицидним пластиром.
Дорослим допоможе використання презерватива під час статевого акту, який не тільки запобігатиме небажаній вагітності, а й захистить від зараження вірусом.
Щоб не допустити поширення вірусної інфекції всередині сім'ї, у хворої людини має бути особистий посуд, одяг, постільна білизна, рушник і навіть мило, якими ніхто інший не користується. А зберегти шкіру здоровою і чистою допоможуть лікарі Bogomolets Clinic.
Популярные вопросы о Лікування контагіозного молюска у дітей
Чи можна припікати йодом молюск?
Застосовувати йод та інші розчини для припікання не рекомендується через низьку ефективність та високу ймовірність рецидиву. За видаленням контангіозного молюска потрібно звернутися до спеціаліста, який надасть максимально якісне лікування хвороби.
Що не можна робити при контагіозному молюску?
Ні в якому разі не можна самостійно вичавлювати. При пошкодженні молюска виділяється активна речовина, яка може викликати поширення висипу на сусідні ділянки шкіри та зараження іншої людини. Так само при видавлюванні можна занести інфекцію та погіршити перебіг захворювання та стан шкіри.
Врачи, предоставляющие эту услугу
ПодробнееЗаписаться на прием
Институт дерматологии и косметологии доктора Богомолец это ориентированный на пациента институт дерматологии мирового класса, где пациентов лечат эксперты в области медицинской и косметической дерматологии, имеющие знания во всех аспектах дерматологии