Лікування актинічного кератозу в Львове
Актинічний кератоз, також сонячний кератоз, передрак шкіри - це передракове захворювання шкіри, за якого кератиноцити епідермісу реагують на надлишок ультрафіолетового випромінювання утворенням поверхневих кератом. Чоловіки більше за жінок схильні до цього процесу.
Кератома являє собою рожеву або червону пляму діаметром від 2-8 мм до кількох сантиметрів, шорсткувату за текстурою і злегка атрофічну. Під час динамічного спостереження можна помітити, що актинічний кератоз, який триває тривалий час, на кожній новій фотографії відрізняється більш насиченим кольором.
Сонячний кератоз виникає на відкритих ділянках обличчя й тіла (щоках, вухах, носі, шиї, передпліччях, кистях рук, спині), а також волосистої частини голови (зокрема, на лисині в чоловіків). Це - дуже важлива відмінність від старечого (сенільного) кератозу, який виникає навіть на закритих ділянках тіла і не є передраковим станом.
Причини актинічного кератозу
Головна причина виникнення кератом на обличчі або тілі - це патологічні зміни структури шкіри, що виникають як реакція на сонячні опіки. Саме через сонячні опіки кератоми найчастіше виникають як множинні, а не поодинокі утворення. Отриманню опіків сприяє часте перебування на сонці (зокрема робота на відкритому повітрі), а також відвідування солярію.
Серед інших важливих чинників - генетична схильність, світла шкіра (I-II фототип за шкалою Фітцпатріка), отримання сонячних опіків після засмаги, імуносупресія (під час проведення хіміотерапії або після трансплантації донорських органів).
Види актинічного кератозу
Актинічний кератоз має кілька видів, що розрізняються структурою і кольором:
- Еритематозний (плямистий) - виглядає як світла пляма або бляшка в оточенні почервоніння (еритеми).
- Пігментний - рідкісна форма у вигляді плями або бляшки жовтого або темно-коричневого кольору, яку важко відрізнити від сонячного лентиго.
- Гіпертрофічний (роговий) - змінює забарвлення епідермісу, чергуючи світлі й темні кератинові шари.
- Атрофічний - порушує структуру верхніх шарів дерми, формуючи тріщини і поглиблення.
- Актинічний хейліт у дітей і дорослих - локалізується на губі (переважно нижній), супроводжується лущенням, запаленням і відчуттям сухості в роті.
- Боуеноїдний актинічний кератоз - являє собою поодинокі плями, що лущаться, з чіткими краями. Диференціювати боуеноїдний АК від хвороби Боуена дає змогу гістологія на підставі ступеня ураження епітелію.
Чим небезпечний актинічний кератоз
За відсутності лікування, регулярного перебування на активному сонці та частого травмування до стану ущільнення і кровотечі актинічні кератози здатні проростати з епідермісу вглиб дерми, поступово перероджуючись в інвазивні форми раку шкіри:
- ризик переродження в базаліому (базальноклітинну карциному шкіри);
- ризик переродження в плоскоклітинний рак (плоскоклітинну карциному шкіри);
- ризик переродження в меланому in situ (ранню стадію меланоми з мінімальною інвазією на рівні епідермісу).
Ризик злоякісного переродження становить 5-10%. У разі локалізації на голові або шиї пухлина поводиться агресивніше. Тому при швидкому зростанні, помітному збільшенні новоутворення і появі неприємних відчуттів не зволікайте зі зверненням до дерматолога.
Тільки своєчасно розпочате лікування здатне запобігти ускладненням. А консультація кваліфікованого лікаря допоможе зберегти шкіру здоровою і красивою навіть у найсонячніші літні дні.
Діагностика актинічного гіперкератозу
Найчастіше пацієнти звертаються до дерматолога зі скаргами на тактильний дискомфорт, а не через візуальний дефект. Занепокоєння викликають такі симптоми, як свербіж, печіння, шорсткість і неприємні відчуття під час зіткнення з одягом. Діагноз визначається під час консультації, яка включає такі основні дії:
первинний огляд у дерматолога та збір анамнезу;
оптична, епілюмінесцентна та цифрова дерматоскопія актинічного кератозу;
патогістологічне дослідження актинічного кератозу (гістологія зразка тканини, забраного методом біопсії).
Лікування актинічного кератозу у Львові в Bogomolets Clinic
Лікарі дерматологічної клініки успішно видаляють у Львові передракові сонячні кератоми за допомогою консервативної терапії та апаратних методів лікування:
1) Місцева медикаментозна терапія
Медикаментозне лікування передбачає нанесення на уражені ділянки шкіри дерматологічних кремів, що містять такі діючі речовини, як іміквімод, третиноїн, 5-фторурацил.
Терапевтичне лікування призначає тільки дерматолог, який визначає кількість нанесень і тривалість курсу. Зазвичай це 3 нанесення на тиждень протягом 4 тижнів, подальша схема підбирається індивідуально і залежить від динаміки. Самостійно підбирати і застосовувати мазь за актинічного кератозу без рекомендації лікаря - небезпечний крок, що загрожує отриманням сильного хімічного опіку з формуванням грубого рубця.
2) Лазерна терапія
Лазеротерапія має кілька варіантів і включає в себе лазерну коагуляцію імпульсним PDL-лазером на барвнику з довжиною хвилі 595 нм або лазерне шліфування фракційним СО2-лазером.
Судинний PDL-лазер взаємодіє з гемоглобіном крові та спричиняє склерозування судин у вогнищі ураження, внаслідок чого блокується місцева мікроциркуляція, і передракове утворення припиняє отримувати живлення. Лазер прицільно працює з кератомами і якісно профілактує розвиток плоскоклітинного раку, не залишаючи на шкірі косметичних дефектів. Зазвичай курс лазеротерапії складається з 3-6 процедур з інтервалом один місяць.
3) Фототерапія
Фототерапія означає вплив високоінтенсивним широкосмуговим світлом IPL-апаратів з довжиною хвилі 560 нм. IPL-терапія особливо ефективна на великих ділянках шкіри з множинними кератомами.
4) Кріотерапія
Кріодеструкція - це одноразова процедура руйнування новоутворення рідким азотом, який викликає контрольований холодовий опік. На місці передракового утворення залишається водянистий міхур, який потім покривається скоринкою і минає протягом 1,5 місяців.
В обов'язковому порядку перед апаратним видаленням відбувається взяття біопсії та гістологічне дослідження фрагмента кератоми на предмет злоякісного переродження. Хірургічне висічення зазвичай не потрібне, але може бути рекомендоване в разі гістологічного підтвердження присутності злоякісних клітин.
У львівській клініці працюють найкращі патоморфологи, висока якість роботи яких допомагає поставити точний діагноз і визначити оптимальну тактику лікування.
Кваліфіковані дерматологи і дерматоонкологи Bogomolets Clinic у Львові проводять профілактичні огляди з дерматоскопією, діагностують актинічний кератоз на обличчі або тілі на ранній стадії передракового процесу і призначають своєчасне лікування у вигляді терапії або апаратної хірургії.
У будь-який час наші пацієнти можуть розраховувати на якісну лікувально-консультативну допомогу та динамічний контроль стану шкіри.
Популярные вопросы о Лікування актинічного кератозу
Як починається актинічний кератоз?
Зазвичай актинічний кератоз починається як невеликі червоні або коричневі плями, які можуть мати шорстку або суху текстуру. Ці плями можуть бути легко помічені на шкірі, що часто перебувала на сонці, такі як обличчя, вуха, руки та шия.
Врачи, предоставляющие эту услугу
ПодробнееЗаписаться на прием
Институт дерматологии и косметологии доктора Богомолец это ориентированный на пациента институт дерматологии мирового класса, где пациентов лечат эксперты в области медицинской и косметической дерматологии, имеющие знания во всех аспектах дерматологии